Sultan Kudarat Local Candidates 2013

0
283 views

The Sultan Kudarat local candidates for May 2013 elections are available here. All official candidates running for governor, vice-governor, board member (sangguniang panlalawigan member), congressman, mayor, vice-mayor, and councilor (sangguniang bayan member) are provided here for your reference.

We also provided you here mock elections for some positions for you to cast your votes.

These elections will be held in the province of Sultan Kudarat for governor, board members, congressmen, mayors and councilor positions on May 13, 2013.

PROVINCIAL GOVERNOR

  1. DEFIÑO, EPHRAIM
    (INDEPENDENT)
  2. MANGUDADATU, TENG
    (INDEPENDENT)
  3. MONTILLA, TOTO LINO (LP)
    (LIBERAL PARTY)

PROVINCIAL VICE-GOVERNOR

  1. JAMISON, INDAY ROSE (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  2. MATIAS, ERNESTO (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  3. PAGATPATAN, GENE (LAKAS)
    (LAKAS CHRISTIAN MUSLIM DEMOCRATS)

MEMBER, SANGGUNIANG PANLALAWIGAN

FIRST DISTRICT

  1. DUQUE, EDDIE
    (INDEPENDENT)
  2. ITABLE, AUDIE (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  3. JUAN, TOTO OWA (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  4. LASTIMOSO, NONONG (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  5. MALCAMPO, GERMAN
    (INDEPENDENT)
  6. MORTEJO, BUNGOT (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  7. PAGATPATAN, JEAN (LAKAS)
    (LAKAS CHRISTIAN MUSLIM DEMOCRATS)
  8. PALABRICA, ANDRES JR. (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  9. PENEZA, SIME JUN (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)
  10. RECINTO, ERIC
    (INDEPENDENT)
  11. REMEGIO, KUYA ALEX
    (INDEPENDENT)
  12. SALAZAR, DAVID (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  13. SANSARONA, RONELIE (LAKAS)
    (LAKAS CHRISTIAN MUSLIM DEMOCRATS)
  14. SEGURA, NENE FELY
    (INDEPENDENT)

SECOND DISTRICT

    1. ALI, MAMALO (LP)
      (LIBERAL PARTY)
    2. ANG, KAHIRUP
      (INDEPENDENT)
    3. BAJADE, CARDING (LP)
      (LIBERAL PARTY)
    4. CABUCOS, CYRIL
      (INDEPENDENT)
    5. DE MANUEL, RENE SR. (LP)
      (LIBERAL PARTY)
    6. DELA CRUZ, ROGER (LAKAS)
      (LAKAS CHRISTIAN MUSLIM DEMOCRATS)
    7. DEQUIÑA, SONNY BOY (LP)
      (LIBERAL PARTY)
    8. FALCIS, DANNY (NUP)
      (NATIONAL UNITY PARTY)
    9. FORNAN, CESAR
      (INDEPENDENT)
    10. FORRO, ROLANDO
      (INDEPENDENT)
    11. FRANCO, MANDO
      (INDEPENDENT)
    12. GARDOSE, MERLYN
      (INDEPENDENT)
    13. MASTURA, DATS (UNA)
      (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
    14. ORTIZ, JOSEPH (LP)
      (LIBERAL PARTY)
    15. PLOTEÑA, FERNANDO
      (INDEPENDENT)

MEMBER, HOUSE OF REPRESENTATIVES

FIRST DISTRICT

  1. SAKALURAN, RADEN
    (INDEPENDENT)
  2. VALDEZ, BOTOG (LP)
    (LIBERAL PARTY)

SECOND DISTRICT

    1. EXAMEN, ROBERTO
      (INDEPENDENT)
    2. GO, ARNULFO (NUP)
      (NATIONAL UNITY PARTY)

MAYOR – BAGUMBAYAN

  1. BITO-ONON, MAMBEE (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  2. FADERAN, EXPEDITO (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  3. INSULAR, NONOY
    (INDEPENDENT)

VICE-MAYOR – BAGUMBAYAN

  1. CASPE, LEONARDO (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  2. DE PEDRO, NENENG (LP)
    (LIBERAL PARTY)

COUNCILOR – BAGUMBAYAN

  1. AMARESCA, NARDING (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  2. ASUG, ESTEBAN (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  3. BITO-ONON, NONOY (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  4. BOBON, VILMA (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  5. BUENO, DANILO (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)
  6. BULAWAN, MANUEL SR. (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  7. CATIWALAAN, JUSTINO (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  8. CORBAL, CRESCENCIANA (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  9. DORIN, JOENEL (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)
  10. FALCIS, MARK ANTHONY (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  11. FORRO, CELSO (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)
  12. FORRO, EDDIE (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  13. FORRO, JERALD
    (INDEPENDENT)
  14. FORRO, MAM ROSE (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)
  15. FUENTES, PIYOK (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  16. GILO, LOUIE (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  17. HALLEGADO, VIRGILIO (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  18. INSULAR, JOEFRIN (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)
  19. LAGNAODA, GREG (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  20. SAITO, LEONARDO
    (INDEPENDENT)
  21. SEGURA, ERNESTO SR. (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  22. TANO, ELECERIO (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  23. URDELAS-SALAZAR, PATIT (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  24. VILLENA, ROGELIO (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)

MAYOR – COLUMBIO

  1. MUSALI, AMIRH (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)

VICE-MAYOR – COLUMBIO

  1. BERMUDEZ, EDWIN (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)

COUNCILOR – COLUMBIO

  1. ARANDIA, BELTRAN (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  2. AYSON-LLORITO, MARY ANN (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  3. BALILID, SANTOS
    (INDEPENDENT)
  4. BERNARDINO, NELIA (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  5. CAÑO, ROSALIA (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  6. CASAMORIN, CARMELITA (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  7. DIADIO, BOY-MAXI (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  8. LACSON, NILO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  9. LATIP, MISUARI (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  10. MADIDIS, ROMEO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  11. MANGELEN, KENTOL (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  12. MANGUDADATU, TONDATU (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  13. MANIBPEL, MAMOT
    (INDEPENDENT)
  14. MANUNGGAL, MOGAWAN (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  15. OBAL, ABRAHAM (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  16. RUFINO, JOHN JR. (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  17. SALENDAB, SAHALI
    (INDEPENDENT)
  18. SALENDAB, SAMSUDIN
    (INDEPENDENT)

MAYOR – ESPERANZA

  1. ESTORQUE, RUDY
    (INDEPENDENT)
  2. LATOG, HELEN (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)

VICE-MAYOR – ESPERANZA

  1. ACANA, LAZARO (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)
  2. PLOTEÑA, FELIX (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)

COUNCILOR – ESPERANZA

  1. CACHERO, EDWIN (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  2. DOHINOG, SAMMY (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)
  3. EMBON, ANTONIO
    (INDEPENDENT)
  4. GARRONITA, MICHAEL (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  5. GEGONE, WILMA (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  6. GITO, GERARDO (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  7. GOLVEQUE, ULDING
    (INDEPENDENT)
  8. GUMANA, NESER NESTHUR (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  9. KALAHI, MYRA JADE (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  10. LABANERO, RENATO (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)
  11. LIMSON, VINCENT
    (INDEPENDENT)
  12. MADALOGDOG, ELEANOR
    (INDEPENDENT)
  13. PIAD, RICARDO (LAKAS)
    (LAKAS CHRISTIAN MUSLIM DEMOCRATS)
  14. SAN MIGUEL, ERICK (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  15. VILLARIN, BOY (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)

MAYOR – ISULAN

  1. DEMASUAY, ALFONSO (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  2. INFANTE, WILFREDO
    (INDEPENDENT)
  3. PALLASIGUE, DIOSDADO
    (INDEPENDENT)

VICE-MAYOR – ISULAN

  1. ARMADA, ARNOLD (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  2. TORREÑA, CYRUS (LP)
    (LIBERAL PARTY)

COUNCILOR – ISULAN

  1. APIADO, CARLO (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  2. ARISTOZA, RENE
    (INDEPENDENT)
  3. BELMES, GINA
    (INDEPENDENT)
  4. BETQUE, AURELIO (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  5. CASTILLO, LORD DEAN
    (INDEPENDENT)
  6. COLLADO, ANA FE (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  7. DELA CERNA, LEONIDAS (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  8. DIAZ, HERNANE
    (INDEPENDENT)
  9. DISTOR, AL JOHN
    (INDEPENDENT)
  10. DUMAQUITA, ROMEO (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  11. ESPARAGOZA, YOLITO
    (INDEPENDENT)
  12. FORRO, VENANCIO
    (INDEPENDENT)
  13. GIALOGO, FERNANDO
    (INDEPENDENT)
  14. GREGORIO, JUAN
    (INDEPENDENT)
  15. LETRERO, PEDRO JR. (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  16. LOTILLA, BENNY
    (INDEPENDENT)
  17. MUSTAPHA, SAIDALI
    (INDEPENDENT)
  18. PETISME, RICHARD (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  19. RENDON, PABLETO JR.
    (INDEPENDENT)
  20. SEGURA, ELNO (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  21. VALENCIA, JOSELITO
    (INDEPENDENT)

MAYOR – KALAMANSIG

  1. GARCIA, ROLANDO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  2. KARON, BAI (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)

VICE-MAYOR – KALAMANSIG

  1. CONCHA, JOAQUIN (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  2. MANAOG, TONY (PDSP)
    (PARTIDO DEMOKRATIKO SOSYALISTA NG PILIPINAS)

COUNCILOR – KALAMANSIG

  1. ALBALADEJO, CRIS (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  2. BARABAT, SANNY (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  3. BAYANG, PALIL
    (INDEPENDENT)
  4. BUENAFLOR, ANGELITO SR. (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  5. BUENAFLOR, ANTHONY (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  6. BUENAFLOR, BIBING (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  7. CAANG, FE (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  8. CABERTE, LESLIE
    (INDEPENDENT)
  9. CALAMAY, FRANK (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  10. DANIEL, TATA
    (INDEPENDENT)
  11. DIAROL, ANOG
    (INDEPENDENT)
  12. DIAROL, BUTCH (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  13. MAMAKAN, KAGI MIKE (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  14. OMBING, ISYOT
    (INDEPENDENT)
  15. POSADAS, NANAN (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  16. PUBLICO, DANILO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  17. SAJILI, OLONG (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  18. SOMOZA, JORDS
    (INDEPENDENT)
  19. STAPLES, JUN (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  20. TAN, BIENVENIDO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  21. TEE, EFREN JR. (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  22. TOGONON, GUILLERMO (LP)
    (LIBERAL PARTY)

MAYOR – LAMBAYONG (MARIANO MARCOS)

  1. AGDUMA, FLORANTE (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  2. LIM, JACK (LP)
    (LIBERAL PARTY)

VICE-MAYOR – LAMBAYONG (MARIANO MARCOS)

  1. ABALOS, RAMON (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  2. AGDUMA, ANDY (PMP)
    (PWERSA NG MASANG PILIPINO)
  3. LUCERO, ALEX (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  4. TUNGKAY, MAUYA
    (INDEPENDENT)

COUNCILOR – LAMBAYONG (MARIANO MARCOS)

  1. ABALOS, CARLOS (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  2. AGDUMA, CRISTOBAL (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  3. ALONZO, RICHARD (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  4. BUALAN, THOR
    (INDEPENDENT)
  5. CATAJAY, NOEL (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  6. CORPUZ, LODRIGO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  7. CORPUZ, PERFECTO
    (INDEPENDENT)
  8. DANGAN, MARY (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  9. GABOR, WILLIAM
    (INDEPENDENT)
  10. GUERRERO, ARNOLD (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  11. LUCERO, EDGAR (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  12. MAMALO, TOTO
    (INDEPENDENT)
  13. OBACH, BRENDA
    (INDEPENDENT)
  14. PASAWILAN, ISMAEL
    (INDEPENDENT)
  15. RECINTO, POPOT (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  16. SALIM, KAMARODIN (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  17. SELGA, FRANCISCO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  18. SOLAIMAN, JERRY (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  19. TOREJA, JAY ELEAZAR (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  20. TUNGKAY, HARMAN (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  21. UYAG, LINANDANG
    (INDEPENDENT)
  22. VILLANUEVA, JOSE (LP)
    (LIBERAL PARTY)

MAYOR – LEBAK

  1. BESANA, DIONESIO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  2. LIB- ATIN, SORIEL (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  3. TACADAO, ROBERTO (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)

VICE-MAYOR – LEBAK

  1. DELASAN, GERRY (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  2. FREIRES, MANING (LP)
    (LIBERAL PARTY)

COUNCILOR – LEBAK

  1. ALARCON, MELCHOR (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  2. AMIROL, LYNNE
    (INDEPENDENT)
  3. ANG, JUNJUN (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  4. CALVO, LEMUEL (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)
  5. CASTILLON, PRIMO III
    (INDEPENDENT)
  6. CELESTIAL, BOBONGWHITE (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)
  7. CELIS, FRED (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  8. CONCHA, JANETTE (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)
  9. DE GUZMAN, VICTOR III (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  10. DELOS REYES, ROSALITO
    (INDEPENDENT)
  11. DIFUNTORUM, JOE (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  12. DUMAGUIN, TOTO (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  13. ELEAZAR, DIOSDADO (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)
  14. ESCARO, JUN
    (INDEPENDENT)
  15. FRESCO, SIMON JR. (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  16. GO, AMELIA (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  17. GORIEZA, RUEL (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  18. KAMPANG, YOYO (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  19. KARON, DATU BOBBY (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  20. KARON, NASSER (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)
  21. MARQUEZ, EDUARDO
    (INDEPENDENT)
  22. MURILLO, FELIX (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)
  23. NECESITO, WOODY (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  24. OGATIS, LEONICO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  25. RAMOS, ENGR. BOBBY
    (INDEPENDENT)
  26. SARATAO, EDUARDO (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)
  27. SUMAOY, LYNDON PAUL (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  28. SUMUGAT, EMMANUEL (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)
  29. TANANGONAN, JANRIE (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  30. TORREÑA, DOMINGO (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  31. VEGAS, RAMON (LP)
    (LIBERAL PARTY)

MAYOR – LUTAYAN

  1. SAKALURAN, RUTH
    (INDEPENDENT)

VICE-MAYOR – LUTAYAN

  1. LIGO, DONATO
    (INDEPENDENT)

COUNCILOR – LUTAYAN

  1. ANTONIO, NOEL
    (INDEPENDENT)
  2. DAGLOC, TAUTIN
    (INDEPENDENT)
  3. DELFIN, HYDIE
    (INDEPENDENT)
  4. LIGO, CRISPULO JR.
    (INDEPENDENT)
  5. MACASAYON, IBRAHIM
    (INDEPENDENT)
  6. MACASAYON, KAMSA
    (INDEPENDENT)
  7. MACATIGUIL, ZUBAIDA
    (INDEPENDENT)
  8. MANGUDADATU, YAHYHJUN
    (INDEPENDENT)

MAYOR – PALIMBANG

  1. MAMANSUAL, LABUALAS (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  2. MASAHOD, KADIL (AKSYON)
    (AKSYON DEMOKRATIKO)
  3. MAULANA, BAKRE (LP)
    (LIBERAL PARTY)

VICE-MAYOR – PALIMBANG

  1. DIPATUAN, DATU BLAH
    (INDEPENDENT)
  2. DRUZ ALI, SALINDATU
    (INDEPENDENT)
  3. SABIWANG, EBRAHIM (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  4. SABIWANG, HARON (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  5. WALING, MONIB
    (INDEPENDENT)

COUNCILOR – PALIMBANG

  1. AKMAD, ABDUL
    (INDEPENDENT)
  2. APIL, NORJAN
    (INDEPENDENT)
  3. BANGCALINGAN, CASMIN (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  4. BAYANG, PALASAB (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  5. CASTRO, ELISEO
    (INDEPENDENT)
  6. DEWIG, LUMAWAN
    (INDEPENDENT)
  7. DIPATUAN, MARIFI
    (INDEPENDENT)
  8. FALE, ADOLFO JR.
    (INDEPENDENT)
  9. GUMAGA, KEMSIA
    (INDEPENDENT)
  10. JUNAID, ABDILA
    (INDEPENDENT)
  11. KANDA, MARIAM (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  12. KAPINA, JOENIME (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  13. KAPINA, MANAP
    (INDEPENDENT)
  14. MAGUIALES, ABDILA (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  15. MAMANTAL, ABUBAKAR
    (INDEPENDENT)
  16. MANGULAMAS, JUN (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  17. MANONGKIT, JAIKAL
    (INDEPENDENT)
  18. MARIANO, SARAH (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  19. MINDOG, ABDULGANI (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  20. MOHIDIN, REDFORD
    (INDEPENDENT)
  21. MUSTAPHA, ABDULGAPHAR (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  22. NAMIL, DIMALUB
    (INDEPENDENT)
  23. OTTO, DATU (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  24. PANGANSAYAN UTTO, OMARBAJUNAID
    (INDEPENDENT)
  25. PANGANSAYAN, AMIL (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  26. PANGANSAYAN, KASMIN (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  27. PENDATUN, GUIABEL
    (INDEPENDENT)
  28. SANSALUNA, CHIONGBIAN
    (INDEPENDENT)
  29. SIOKON, MHARK (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  30. SONDALO, RUGAYA
    (INDEPENDENT)
  31. TALICOP, ABDULRAKMAN (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  32. TAUSING, AKMAD (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  33. TIMAN, ONIG (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  34. UDTOG, UMBRA
    (INDEPENDENT)
  35. UNSA, SAMMY
    (INDEPENDENT)
  36. USMAN, MOHAMMAD
    (INDEPENDENT)

MAYOR – PRESIDENT QUIRINO

  1. MANGUDADATU, AZEL (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  2. SALAMANCA, EMILIO (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)

VICE-MAYOR – PRESIDENT QUIRINO

  1. DE GUZMAN, LIN
    (INDEPENDENT)
  2. ERESE, RODOLFO (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  3. TOMBOC, RODRIGO JR. (LP)
    (LIBERAL PARTY)

COUNCILOR – PRESIDENT QUIRINO

  1. AQUINO, RAYMUND (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  2. ARABEJO, ROMMEL (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  3. ARADANAS, IAN (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  4. BELMONTE, BENJAMIN SR. (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  5. CALIDO, BANO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  6. CAMARAO, SHERWIN JOE
    (INDEPENDENT)
  7. DUMRIGUE, LIWAY (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  8. ESPAÑA, BONIE
    (INDEPENDENT)
  9. MAHADDI, SALI (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  10. MAROHOMBSAR, ABS (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  11. NARCISO, COSETTE (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  12. PATI, JOHNNY SAL (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  13. REYES, RIGOBERT (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  14. RUFINO, ISABELO JR. (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  15. SALAMANCA, JOSE SR. (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  16. SANDIGAN, MA. KATRINA (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  17. SANTIAGO, JOHN (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  18. TONGO, FLORANTE JR. (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  19. VALLEJOS, JUNG
    (INDEPENDENT)

MAYOR – SEN. NINOY AQUINO

  1. FLAUTA, RAFAEL JR. (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  2. LETRERO, REMEGIO
    (INDEPENDENT)
  3. MANGANAAN, DANTE (LP)
    (LIBERAL PARTY)

VICE-MAYOR – SEN. NINOY AQUINO

  1. HEREZO-DELOS SANTOS, EMELLY(LP
    (LIBERAL PARTY)
  2. ORAYLE, JOSEPH (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)

COUNCILOR – SEN. NINOY AQUINO

  1. ALBARRACIN, JIMMY (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  2. BALDONADO, MARLON (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  3. BATILO, GIL
    (INDEPENDENT)
  4. BAYLON, CECILLA
    (INDEPENDENT)
  5. BUENO, ASHER (LAKAS)
    (LAKAS CHRISTIAN MUSLIM DEMOCRATS)
  6. CABIGAYAN, ANGELITA (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  7. CATALUÑA, RAMIL (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  8. DALIMBANG, JONITO
    (INDEPENDENT)
  9. ECIJA, RANDY (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  10. EMPIG, RYAN
    (INDEPENDENT)
  11. ESPAÑA, ROBERTO
    (INDEPENDENT)
  12. FLAUTA, RAFAEL GEORGE III(UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  13. HANILAP, JUNE FRANCES (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  14. HILARIO, ROMULO SR. (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  15. IDIO, MARJHOMAE (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  16. JEHODO, GENOVEVA (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  17. LABI, BEN
    (INDEPENDENT)
  18. MARSADA, ROSEMARIE
    (INDEPENDENT)
  19. MORALES, ANTONIO (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  20. MOSQUERA, HONORIO JR.
    (INDEPENDENT)
  21. NAVOS, GREGORIO JR. (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  22. ORDINARIO, LUCRECIA (LAKAS)
    (LAKAS CHRISTIAN MUSLIM DEMOCRATS)
  23. PAYAO, JENGKEY
    (INDEPENDENT)
  24. RIVERA, ROBERT (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  25. SANTANDER, MELCHOR
    (INDEPENDENT)
  26. SEBLOS, ALFRAN
    (INDEPENDENT)
  27. SISON, ROSEMARIE (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  28. TENIERO, BERNARD
    (INDEPENDENT)
  29. VALENCIA, VIRGILIO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  30. ZAPANTA, BEVELYN (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)

MAYOR – TACURONG CITY

  1. BERNARDO, TABUSARES
    (INDEPENDENT)
  2. JALANDONI, JERRY (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  3. MONTILLA, LINA ( LP)
    (LIBERAL PARTY)

VICE-MAYOR – TACURONG CITY

  1. LECHONSITO, JOSEPH GEORGE (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  2. PALMES, JESUS (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  3. SALOME, DENNY
    (INDEPENDENT)

COUNCILOR – TACURONG CITY

  1. APOSTOL, EDUARDO (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  2. ARCELLANA, JESS (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  3. AREVALO, LIBERATO (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  4. ARZAGON, NONO
    (INDEPENDENT)
  5. BERNARDO, SERAFIN III
    (INDEPENDENT)
  6. CAJANDIG, OTE (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  7. CASIPE, JAIRUS
    (INDEPENDENT)
  8. COLLADO, CHARITO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  9. DACANAY, MATT (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  10. DELA CRUZ, NONOY ARIEL (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  11. DOLOJO, ROMING (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  12. DUADUA, NORBERTO JR. (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  13. EGING, DAT’S
    (INDEPENDENT)
  14. FAJARDO, BENJAMIN JR. (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  15. FERRER, WELSON (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  16. FLORES, CILOY (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  17. FLORES, ESLAO (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  18. GANAYO, JOSE (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  19. GARDE, BOY
    (INDEPENDENT)
  20. JAMORABON, BOGS (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  21. LASPE, ROMING
    (INDEPENDENT)
  22. LEDDA, LINO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  23. SEGURA, JOSE REMOS
    (INDEPENDENT)
  24. SESPEÑE, LOLONG
    (INDEPENDENT)
  25. SUCALDITO, INDAY SAYKE (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  26. TEE, TOTONG (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  27. ULANGKAYA, BING (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  28. UMADHAY, DANILO
    (INDEPENDENT)
  29. VILLARUEL, RICARDO (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)

Comments

comments