South Cotabato Local Candidates 2013

0
311 views

The South Cotabato local candidates for May 2013 elections are available here. All official candidates running for governor, vice-governor, board member (sangguniang panlalawigan member), congressman, mayor, vice-mayor, and councilor (sangguniang bayan member) are provided here for your reference.

We also provided you here mock elections for some positions for you to cast your votes.

These elections will be held in the province of South Cotabato for governor, board members, congressmen, mayors and councilor positions on May 13, 2013.

PROVINCIAL GOVERNOR

  1. AVANCE-FUENTES, DAISY (NPC)
    (NATIONALIST PEOPLES’ COALITION)
  2. MIGUEL, FERNANDO (LAKAS)
    (LAKAS CHRISTIAN MUSLIM DEMOCRATS)
  3. PINGOY, DODO (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)

PROVINCIAL VICE-GOVERNOR

  1. CATEDRAL, ERNING (NPC)
    (NATIONALIST PEOPLES’ COALITION)
  2. DIEL, INDAY (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)

MEMBER, SANGGUNIANG PANLALAWIGAN

FIRST DISTRICT

  1. AKMAD, FAIZAL
    (INDEPENDENT)
  2. BAITUS, JOBEE (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  3. BARRIENTOS, GERRY (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  4. MARIANO-TRABADO, GLY (NPC)
    (NATIONALIST PEOPLES’ COALITION)
  5. PESCADERO, LOLOY (NPC)
    (NATIONALIST PEOPLES’ COALITION)
  6. TAMAYO, ROMEO (NPC)
    (NATIONALIST PEOPLES’ COALITION)
  7. TUBO, ETI (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)

SECOND DISTRICT

    1. AGUIRRE, JOSE HENRY (LAKAS)
      (LAKAS CHRISTIAN MUSLIM DEMOCRATS)
    2. ARAQUIL, PHINNEY (UNA)
      (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
    3. CATORCE, ESTER (UNA)
      (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
    4. DAR, DARDANILO (NPC)
      (NATIONALIST PEOPLES’ COALITION)
    5. DE JESUS, VIC (NPC)
      (NATIONALIST PEOPLES’ COALITION)
    6. DEMA-ALA, TING (NPC)
      (NATIONALIST PEOPLES’ COALITION)
    7. GARROVILLO, NOEL (NP)
      (NACIONALISTA PARTY)
    8. LADOT, SAM (UNA)
      (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
    9. LEDDA, JOE (NPC)
      (NATIONALIST PEOPLES’ COALITION)
    10. LUNTAO, ERVIN (UNA)
      (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
    11. MONDAY, SAGIN (LAKAS)
      (LAKAS CHRISTIAN MUSLIM DEMOCRATS)
    12. OLIVARES, ROMAR (NPC)
      (NATIONALIST PEOPLES’ COALITION)
    13. SIASON, EDUARDO (UNA)
      (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
    14. SOLIVIO, MULONG (UNA)
      (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
    15. SUBERE-ALBIOS, GRACE (NPC)
      (NATIONALIST PEOPLES’ COALITION)
    16. UGAL, EDMUND (UNA)
      (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
    17. VILLANUEVA, CARDING
      (INDEPENDENT)

MEMBER, HOUSE OF REPRESENTATIVES

FIRST DISTRICT

  1. ACHARON, PEDRO JR. (NPC)
    (NATIONALIST PEOPLES’ COALITION)
  2. PACQUIAO, RUEL (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)

SECOND DISTRICT

    1. BICLAR, EFREN
      (INDEPENDENT)
    2. HERNANDEZ, DINAND (NPC)
      (NATIONALIST PEOPLES’ COALITION)
    3. TOLOSA, DOC ELMO (UNA)
      (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
    4. VARONA, NETZ
      (INDEPENDENT)

MAYOR – BANGA

  1. LADOT, HENRY (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  2. PALENCIA, ALBERT (NPC)
    (NATIONALIST PEOPLES’ COALITION)

VICE-MAYOR – BANGA

  1. FUENTES, TITO (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  2. INOCENTE, BOY ITE (NPC)
    (NATIONALIST PEOPLES’ COALITION)

COUNCILOR – BANGA

  1. ACHURRA, ROSE GRACE (NPC)
    (NATIONALIST PEOPLES’ COALITION)
  2. AGUIRRE, TOTO (NPC)
    (NATIONALIST PEOPLES’ COALITION)
  3. CORNETA, ALICIA (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  4. ESTEPAR, MINDA (NPC)
    (NATIONALIST PEOPLES’ COALITION)
  5. GALERIO, RHEA
    (INDEPENDENT)
  6. GARCIA, ALEX (NPC)
    (NATIONALIST PEOPLES’ COALITION)
  7. GUMBOC, BERT
    (INDEPENDENT)
  8. HIBALER, LARRY (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  9. JANITA, ISIDRO (NPC)
    (NATIONALIST PEOPLES’ COALITION)
  10. LLOREN, GEMMA (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  11. MADERO, MARIO (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  12. MENDOZA, ONTOY (NPC)
    (NATIONALIST PEOPLES’ COALITION)
  13. PALMA, WILFREDO (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  14. PALOMAR, ARMAN (NPC)
    (NATIONALIST PEOPLES’ COALITION)
  15. PUNLA, MARIANO (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  16. REYES, ANEM (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  17. ROSETE, JOHN JR. (NPC)
    (NATIONALIST PEOPLES’ COALITION)
  18. SINOY, RUSSELL
    (INDEPENDENT)
  19. TANDOG, WILLIE (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)

MAYOR – GENERAL SANTOS CITY (DADIANGAS)

  1. ANTONINO-CUSTODIO, DARL (NPC)
    (NATIONALIST PEOPLES’ COALITION)
  2. RIVERA, RONNEL (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE / PEOPLES CHAMP MOVEMENT)

VICE-MAYOR – GENERAL SANTOS CITY (DADIANGAS)

  1. BAÑAS, SHIRLYN (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE / PEOPLES CHAMP MOVEMENT)
  2. LEYSON, BOYET (LP)
    (LIBERAL PARTY)

COUNCILOR – GENERAL SANTOS CITY (DADIANGAS)

  1. ABING, BROD (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE / PEOPLES CHAMP MOVEMENT)
  2. ALCOSER, MELCHOR
    (INDEPENDENT)
  3. ATENDIDO, RICHARD (AIM)
    (ACHIEVEMENT WITH INTEGRITY MOVEMENT)
  4. AVILA, JUN (AIM)
    (ACHIEVEMENT WITH INTEGRITY MOVEMENT)
  5. BAGONOC, BETH (AIM)
    (ACHIEVEMENT WITH INTEGRITY MOVEMENT)
  6. CATAPANG, GEORGE
    (INDEPENDENT)
  7. CLOMA, ART (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE / PEOPLES CHAMP MOVEMENT)
  8. DANTE, LEONARDO
    (INDEPENDENT)
  9. DE CLARO, BOY (AIM)
    (ACHIEVEMENT WITH INTEGRITY MOVEMENT)
  10. DE GUZMAN, BENITO
    (INDEPENDENT)
  11. DINOPOL, VIVENCIO (AIM)
    (ACHIEVEMENT WITH INTEGRITY MOVEMENT)
  12. FORONES, REY (AIM)
    (ACHIEVEMENT WITH INTEGRITY MOVEMENT)
  13. GACAL, JENG (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE / PEOPLES CHAMP MOVEMENT)
  14. GARCIA, BICBIC (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  15. LADRERA, LOVE K101 (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE / PEOPLES CHAMP MOVEMENT)
  16. LAGARE, DOM-DOM (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE / PEOPLES CHAMP MOVEMENT)
  17. LEYSON, ED (AIM)
    (ACHIEVEMENT WITH INTEGRITY MOVEMENT)
  18. LLIDO, ATE VIRGIE (AIM)
    (ACHIEVEMENT WITH INTEGRITY MOVEMENT)
  19. LLIDO, SHANDEE (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE / PEOPLES CHAMP MOVEMENT)
  20. MARIGON, MARIO
    (INDEPENDENT)
  21. MARTINEZ, FRANCIS (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE / PEOPLES CHAMP MOVEMENT)
  22. MELLIZA, MONCHING (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE / PEOPLES CHAMP MOVEMENT)
  23. NATIVIDAD, NEPNEP (AIM)
    (ACHIEVEMENT WITH INTEGRITY MOVEMENT)
  24. NUÑEZ, LITA (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE / PEOPLES CHAMP MOVEMENT)
  25. OCO, JAN JAN (AIM)
    (ACHIEVEMENT WITH INTEGRITY MOVEMENT)
  26. SANTOS, MEG (AIM)
    (ACHIEVEMENT WITH INTEGRITY MOVEMENT)
  27. SOMBRIO, SANNIE
    (INDEPENDENT)
  28. TAN, LIKLIK (PCM)
    (PEOPLES CHAMP MOVEMENT)
  29. TITO, JANENA (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE / PEOPLES CHAMP MOVEMENT)
  30. VICENTE, VICDANTE (AIM)
    (ACHIEVEMENT WITH INTEGRITY MOVEMENT)

MAYOR – KORONADAL CITY

  1. BETITA, TERESITO
    (INDEPENDENT)
  2. MIGUEL, PETER (LP)
    (LIBERAL PARTY)

VICE-MAYOR – KORONADAL CITY

  1. OGENA, BEBOT (NPC)
    (NATIONALIST PEOPLES’ COALITION)
  2. TABAGO, EDGARDO (LP)
    (LIBERAL PARTY)

COUNCILOR – KORONADAL CITY

  1. ABRIS, EDWIN (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  2. AGABON, DETOX
    (INDEPENDENT)
  3. ARAQUIL, ERLINDA
    (INDEPENDENT)
  4. BONA, REBECCA (NPC)
    (NATIONALIST PEOPLES’ COALITION)
  5. CADELLINO, ANKOL (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  6. CALIXTON, FLORO JR. (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  7. DE ASIS, JOHNNY
    (INDEPENDENT)
  8. DIDELES, ROSE (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  9. HURTADO, GIL
    (INDEPENDENT)
  10. HURTADO, JUNETTE (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  11. JAVELLANA, JONARI (NPC)
    (NATIONALIST PEOPLES’ COALITION)
  12. JOQUIÑO, ROGELIO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  13. JUMILLA, RENE (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)
  14. LADERA, LOUEL (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  15. LAPIDEZ, MARK (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  16. LASMARIAS, TOTONG (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  17. MILLAN, REYNALDO (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)
  18. MORALES, SERGIO JR. (NPC)
    (NATIONALIST PEOPLES’ COALITION)
  19. OCTAVIANO, RAMONITO (NPC)
    (NATIONALIST PEOPLES’ COALITION)
  20. OGOY, GREGORIO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  21. PAGUNSAN, OSCAR (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  22. PEÑALOSA, EDISON JR. (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  23. PERBILLO, BOYETTE
    (INDEPENDENT)
  24. SUBERE, PABLING (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  25. TINDOG, LEILANI (NPC)
    (NATIONALIST PEOPLES’ COALITION)
  26. VALDERAMA, RUBEN
    (INDEPENDENT)
  27. VILLOTE, BEN (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)

MAYOR – LAKE SEBU

  1. DUMAUP, ERIC
    (INDEPENDENT)
  2. FUNGAN, TONY (NPC)
    (NATIONALIST PEOPLES’ COALITION)
  3. SALIF, BASILIO SR. (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  4. TANG, LEO (LAKAS)
    (LAKAS CHRISTIAN MUSLIM DEMOCRATS)

VICE-MAYOR – LAKE SEBU

  1. GANDAM, FLORO (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)
  2. GAYOSA, JUN (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  3. TABIDAD, LAURENCE (LAKAS)
    (LAKAS CHRISTIAN MUSLIM DEMOCRATS)

COUNCILOR – LAKE SEBU

  1. ABID, LORENCE (LAKAS)
    (LAKAS CHRISTIAN MUSLIM DEMOCRATS)
  2. ARROZ, RINIE (LAKAS)
    (LAKAS CHRISTIAN MUSLIM DEMOCRATS)
  3. BAAY, JIMMY (NPC)
    (NATIONALIST PEOPLES’ COALITION)
  4. BATOY, RUDY (NPC)
    (NATIONALIST PEOPLES’ COALITION)
  5. BENTO, JESS (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  6. CAFON, RUBEN (LAKAS)
    (LAKAS CHRISTIAN MUSLIM DEMOCRATS)
  7. DALA, MERCADO (NPC)
    (NATIONALIST PEOPLES’ COALITION)
  8. DIAZ, DANNY
    (INDEPENDENT)
  9. DOY, BERNARD (LAKAS)
    (LAKAS CHRISTIAN MUSLIM DEMOCRATS)
  10. DULAY, ADOR
    (INDEPENDENT)
  11. ESTARES, TOTO (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)
  12. ESTEVA, RONNIE (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)
  13. FITAN, ANDRO (NPC)
    (NATIONALIST PEOPLES’ COALITION)
  14. FLANG, ERNESTO (LAKAS)
    (LAKAS CHRISTIAN MUSLIM DEMOCRATS)
  15. JOMOCAN, JUN (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  16. KALA, MARIO (LAKAS)
    (LAKAS CHRISTIAN MUSLIM DEMOCRATS)
  17. KAONG, RODRIGO (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  18. LEONG, TAYDING (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  19. LOCO, SAM (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  20. MANODAL, TARY
    (INDEPENDENT)
  21. OFONG, STEPHEN (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  22. PAMPAG, ESO (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  23. SOMIDO, ETIK (NPC)
    (NATIONALIST PEOPLES’ COALITION)
  24. TAFLAN, SULLEY (LAKAS)
    (LAKAS CHRISTIAN MUSLIM DEMOCRATS)
  25. TUPAS, TESSIE (NPC)
    (NATIONALIST PEOPLES’ COALITION)
  26. UNGGOL, REMIE (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)

MAYOR – NORALA

  1. BALAYON, VICTOR (NPC)
    (NATIONALIST PEOPLES’ COALITION)
  2. FEDOC, ITIK (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)

VICE-MAYOR – NORALA

  1. JANUTO, JUNIOR (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  2. PILLA, NELSON (NPC)
    (NATIONALIST PEOPLES’ COALITION)

COUNCILOR – NORALA

  1. AGUILAR, EDGAR (NPC)
    (NATIONALIST PEOPLES’ COALITION)
  2. BACLAAN, SHEELA MAR (NPC)
    (NATIONALIST PEOPLES’ COALITION)
  3. BALINDOA, TOTO (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  4. BOCTIL, JUN (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  5. CASTIN, ED (LAKAS)
    (LAKAS CHRISTIAN MUSLIM DEMOCRATS)
  6. DANIEL, ONEL (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  7. DENONONG, DOROY (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  8. FARNAZO, NONOY (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  9. FUENTES, MERIAM GRACE (NPC)
    (NATIONALIST PEOPLES’ COALITION)
  10. FUSCABLO, MOLONG (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  11. HUQUERIZA, RAM (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  12. LEGAYADA, RAUL (NPC)
    (NATIONALIST PEOPLES’ COALITION)
  13. MANJARES, MOLOY
    (INDEPENDENT)
  14. PILLA, LUCILA (NPC)
    (NATIONALIST PEOPLES’ COALITION)
  15. SALMEO, HECTOR (NPC)
    (NATIONALIST PEOPLES’ COALITION)
  16. SULLIVAN, ESLAO (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  17. VILBAR, RUPERTO (NPC)
    (NATIONALIST PEOPLES’ COALITION)
  18. VILLAVENDE, DEXTER (NPC)
    (NATIONALIST PEOPLES’ COALITION)

MAYOR – POLOMOLOK

  1. ALMENCION, NILDA (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  2. CORDOVA, LEO
    (INDEPENDENT)
  3. FALDAS, DONG
    (INDEPENDENT)
  4. LUMAYAG-MATTI, HONEY (NPC)
    (NATIONALIST PEOPLES’ COALITION)

VICE-MAYOR – POLOMOLOK

  1. JOVERO, ELIAZAR (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  2. SALADA, CALIXTO (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)

COUNCILOR – POLOMOLOK

  1. ABELLERA, NOEL (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  2. ASTURIAS, POPOY
    (INDEPENDENT)
  3. BALILI, GEORGE (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  4. BALILI, TERESITA
    (INDEPENDENT)
  5. BAYAN, XAVIER (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  6. BERONILLA, ALFER
    (INDEPENDENT)
  7. BONTUYAN, JUDE (NPC)
    (NATIONALIST PEOPLES’ COALITION)
  8. CABAHUG, DODONG (NPC)
    (NATIONALIST PEOPLES’ COALITION)
  9. CORPORAL, FRED
    (INDEPENDENT)
  10. DE JUAN, EDUARDO
    (INDEPENDENT)
  11. DE LEON, ARNEL (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  12. DEYPALAN, MELANI (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  13. ESPERO, MANUEL
    (INDEPENDENT)
  14. FALCON, JOSE (NPC)
    (NATIONALIST PEOPLES’ COALITION)
  15. GUILLERMO, IN-IN (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  16. INES, ALAN (AIM)
    (ACHIEVEMENT WITH INTEGRITY MOVEMENT)
  17. JIMENA, BERT (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  18. LACARA, KUYA JO
    (INDEPENDENT)
  19. MASTE, LEO
    (INDEPENDENT)
  20. MERCADO, PAUL (AIM)
    (ACHIEVEMENT WITH INTEGRITY MOVEMENT)
  21. NIEDO, CHERYL (AIM)
    (ACHIEVEMENT WITH INTEGRITY MOVEMENT)
  22. NILONG, ZAIDON
    (INDEPENDENT)
  23. ORBESIDO, GAY
    (INDEPENDENT)
  24. PALENCIA, BERNIE
    (INDEPENDENT)
  25. REYES, NATHAN (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  26. SUPERIO, AGNES (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  27. SUPERIORIDAD, MARIANO (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)

MAYOR – SANTO NIÑO

  1. DAMANDAMAN, TONY (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  2. DE LA CRUZ, JERRY
    (INDEPENDENT)

VICE-MAYOR – SANTO NIÑO

  1. VILLARIN, JOHN ALLAN (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)

COUNCILOR – SANTO NIÑO

  1. BIADOMA, EDUARDO (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  2. CORDERO, GERRY (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  3. FIRMALINO, LYDIA (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  4. FRINAL, JOFFREY (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  5. FUNA, ESTONG (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  6. PALACIO, NARDS (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  7. SOLAS, SANCHO (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  8. VILLALOBOS, SOLLY (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)

MAYOR – SURALLAH

  1. BENDITA, ANTONIO (NPC)
    (NATIONALIST PEOPLES’ COALITION)
  2. LOPEZ, NENENG (AKBAYAN)
    (AKBAYAN (CITIZENS’ ACTION PARTY))
  3. MACABABBAD, JUAN
    (INDEPENDENT)
  4. SOLIVIO, MARIA EDNA (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)

VICE-MAYOR – SURALLAH

  1. DIVINAGRACIA, PINKY (NPC)
    (NATIONALIST PEOPLES’ COALITION)
  2. REGALADO, TARUC (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)

COUNCILOR – SURALLAH

  1. BAÑES, RICKY BOY (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  2. BUMATAY, LEO (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  3. CANIESO, BEBOT (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  4. CORNETA, BOYET PAKING (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  5. DAGUM, LORENZO (NPC)
    (NATIONALIST PEOPLES’ COALITION)
  6. DARAUG, ALLEN (NPC)
    (NATIONALIST PEOPLES’ COALITION)
  7. DATOR, BOYING (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  8. DECOLONGON, ARNOLD (NPC)
    (NATIONALIST PEOPLES’ COALITION)
  9. ESCLETO, RONNIE (NPC)
    (NATIONALIST PEOPLES’ COALITION)
  10. FERNANDEZ, ZORAIDA (AKBAYAN)
    (AKBAYAN (CITIZENS’ ACTION PARTY))
  11. LADIANGHIBONG, INDAY CELYN
    (INDEPENDENT)
  12. ORTIZ, DOMINADOR
    (INDEPENDENT)
  13. PINGOY, JOMARI (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  14. ROSAL, TOTO (NPC)
    (NATIONALIST PEOPLES’ COALITION)
  15. SOLIVIO, JECO (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  16. TALAMAN, JERREL (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  17. TAPLERAS, CALAO (NPC)
    (NATIONALIST PEOPLES’ COALITION)
  18. VALDEVIESO, NONOY (NPC)
    (NATIONALIST PEOPLES’ COALITION)
  19. VILLANUEVA, APAL (NPC)
    (NATIONALIST PEOPLES’ COALITION)

MAYOR – T’BOLI

  1. MANUEL, ERNESTO (NPC)
    (NATIONALIST PEOPLES’ COALITION)
  2. TUAN, DIBU
    (INDEPENDENT)

VICE-MAYOR – T’BOLI

  1. ATAM, SARSE JR.
    (INDEPENDENT)
  2. MUNDAY, BOB
    (INDEPENDENT)
  3. SILVA, GRACE (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)

COUNCILOR – T’BOLI

  1. ALIVIA, ARTHUR (NPC)
    (NATIONALIST PEOPLES’ COALITION)
  2. BALAZON, COSME (NPC)
    (NATIONALIST PEOPLES’ COALITION)
  3. BANTILAN, BOBONG
    (INDEPENDENT)
  4. BUNGAN, JAIME
    (INDEPENDENT)
  5. CARLOS, JAPSY (NPC)
    (NATIONALIST PEOPLES’ COALITION)
  6. DE GROOT, LET LET
    (INDEPENDENT)
  7. DELA PEÑA, INSIK (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  8. FADO, BARY
    (INDEPENDENT)
  9. GANCHOON, MERLYN
    (INDEPENDENT)
  10. GINDON, JOEL
    (INDEPENDENT)
  11. GLIS, NEL
    (INDEPENDENT)
  12. KUYAN, ALING
    (INDEPENDENT)
  13. LUTAN, PEN (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  14. MANN, MEYIA
    (INDEPENDENT)
  15. MINDALANO, ABDULLAH
    (INDEPENDENT)
  16. NANTES, AQUINO
    (INDEPENDENT)
  17. PERALTA, ESTHER
    (INDEPENDENT)
  18. PERICON, JIMMY (NPC)
    (NATIONALIST PEOPLES’ COALITION)
  19. PIANG, JICK (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  20. SEROFIA, POORBOY (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  21. TAN, ERNESTO SR. (NPC)
    (NATIONALIST PEOPLES’ COALITION)
  22. TANCO, ARNOLD
    (INDEPENDENT)
  23. TANGCALA, ED (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  24. TANON, WARRY
    (INDEPENDENT)
  25. TIDULA, ROMEO (NPC)
    (NATIONALIST PEOPLES’ COALITION)
  26. UNAK, JOHN
    (INDEPENDENT)
  27. YATEN, DANNY
    (INDEPENDENT)

MAYOR – TAMPAKAN

  1. BARROSO, CLAUDIUS (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  2. ESCOBILLO, LEONARDO (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)

VICE-MAYOR – TAMPAKAN

  1. CAGAS, JAMES (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  2. LEYSA, NONOY (AIM)
    (ACHIEVEMENT WITH INTEGRITY MOVEMENT)

COUNCILOR – TAMPAKAN

  1. BALDON, JOHN MARK (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  2. BARROSO, BENEDICTO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  3. BUTIHEN, AQUILINO (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  4. CAGAS, DAN (AIM)
    (ACHIEVEMENT WITH INTEGRITY MOVEMENT)
  5. CAGAS, PEDRO (AIM)
    (ACHIEVEMENT WITH INTEGRITY MOVEMENT)
  6. JOSOL, GRACE (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  7. LEONICO, AGRIPINA (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  8. MAGBANUA, ANADEL (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  9. MALABUYOC, NATO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  10. PEÑERA-DEYPALAN, TET (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  11. PINGGOY, EDUARDO (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  12. QUISTADIO, DAVID (AIM)
    (ACHIEVEMENT WITH INTEGRITY MOVEMENT)
  13. REYNA, LUISITO (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  14. SITCHARON, MA. LANIE
    (INDEPENDENT)
  15. UY, CHARLOTTE (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  16. VARGAS, JOSE NILO (AIM)
    (ACHIEVEMENT WITH INTEGRITY MOVEMENT)
  17. YNIGUEZ, JUAN (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)

MAYOR – TANTANGAN

  1. FIGUEROA, BENJAMIN JR. (NPC)
    (NATIONALIST PEOPLES’ COALITION)
  2. GARINGO, ARNOLD (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  3. SAIG, LINO
    (INDEPENDENT)

VICE-MAYOR – TANTANGAN

  1. DASILAO, CESAR (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  2. DEOCADEZ, CHELSOR (NPC)
    (NATIONALIST PEOPLES’ COALITION)

COUNCILOR – TANTANGAN

  1. BELO, ROSARIO (NPC)
    (NATIONALIST PEOPLES’ COALITION)
  2. BUENDIA, NELSON (NPC)
    (NATIONALIST PEOPLES’ COALITION)
  3. CACHERO, DARLYN (NPC)
    (NATIONALIST PEOPLES’ COALITION)
  4. CERBO, FRANCISCO JR. (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  5. CERBO, RENANTE (NPC)
    (NATIONALIST PEOPLES’ COALITION)
  6. CUEVA, EDWIN (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  7. LAGOS, JOSEPH SALVADOR (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  8. LAZARO, DOMINADOR JR. (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  9. LORILLA, BENIGNO JR. (NPC)
    (NATIONALIST PEOPLES’ COALITION)
  10. MAGON, DATUAN NASRODIN (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  11. PALOMO, RODELIO (NPC)
    (NATIONALIST PEOPLES’ COALITION)
  12. PERALTA, DAVID (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  13. PINTO, NITA (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  14. TORRES, TIMEE JOY (NPC)
    (NATIONALIST PEOPLES’ COALITION)
  15. VEGA, EDUARDO SR. (NPC)
    (NATIONALIST PEOPLES’ COALITION)
  16. VILORIA, MARY GRACE (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)

MAYOR – TUPI

  1. ROJAS, NONOY (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  2. TAMAYO, REYNALDO JR. (LP)
    (LIBERAL PARTY)

VICE-MAYOR – TUPI

  1. JAURIGUE, MA. TERESA
    (INDEPENDENT)
  2. MARIANO, VALENTIN JR. (LP)
    (LIBERAL PARTY)

COUNCILOR – TUPI

  1. BALABAG-VIDAMO, JOCELYN (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  2. BALAYON-PAULE, MINETTE (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  3. BASAN, TOTO (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  4. BUCA, EFREN (AIM)
    (ACHIEVEMENT WITH INTEGRITY MOVEMENT)
  5. CORNEJO, HONORIO III (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  6. CORNEJO, WEYNARD JOHN (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  7. ESCOBILLO, NOEL (AIM)
    (ACHIEVEMENT WITH INTEGRITY MOVEMENT)
  8. HATULAN, GLENN (AIM)
    (ACHIEVEMENT WITH INTEGRITY MOVEMENT)
  9. HATULAN, RICHARD (AIM)
    (ACHIEVEMENT WITH INTEGRITY MOVEMENT)
  10. KASAN, ARMANDO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  11. OCAMPO, ABET (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  12. OLIVA, HIPOLITO (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  13. ROBLEZA, ALEXANDER (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  14. SUCOBOS, JOSEFA (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  15. TAMAYO, ROSELLER (AIM)
    (ACHIEVEMENT WITH INTEGRITY MOVEMENT)
  16. ZABALA, TERESITO (LP)
    (LIBERAL PARTY)

Comments

comments