Sarangani Local Candidates 2013

0
169 views

The Sarangani local candidates for May 2013 elections are available here. All official candidates running for governor, vice-governor, board member (sangguniang panlalawigan member), congressman, mayor, vice-mayor, and councilor (sangguniang bayan member) are provided here for your reference.

We also provided you here mock elections for some positions for you to cast your votes.

These elections will be held in the province of Sarangani for governor, board members, congressmen, mayors and councilor positions on May 13, 2013.

PROVINCIAL GOVERNOR

  1. SOLON, STEVE (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE / PEOPLES CHAMP MOVEMENT)

PROVINCIAL VICE-GOVERNOR

  1. PACQUIAO, JINKEE (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE / PEOPLES CHAMP MOVEMENT)
  2. SAGUIGUIT, ELEANOR (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  3. VILLAMOR, JOSE LORDE
    (INDEPENDENT)

MEMBER, SANGGUNIANG PANLALAWIGAN

FIRST DISTRICT

  1. DE PERALTA, ELMER (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE / PEOPLES CHAMP MOVEMENT)
  2. FALGUI, GEORGE (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  3. IBRAHIM, PING (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  4. JABILLES, MANING (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE / PEOPLES CHAMP MOVEMENT)
  5. LIM, JOJO MALLARE (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  6. MALGES, JUNDAM
    (INDEPENDENT)
  7. MANGUIGIN, PIROT
    (INDEPENDENT)
  8. MARTINEZ, CORNELIO JR. (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE / PEOPLES CHAMP MOVEMENT)
  9. REGANIT, ALEXANDER BRYAN (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE / PEOPLES CHAMP MOVEMENT)

SECOND DISTRICT

    1. ALZATE, TATA (UNA)
      (UNITED NATIONALIST ALLIANCE / PEOPLES CHAMP MOVEMENT)
    2. BUTIONG, BONG (LP)
      (LIBERAL PARTY)
    3. DAMBONG, MENANDRO (LP)
      (LIBERAL PARTY)
    4. ENGLIS, KAP (LP)
      (LIBERAL PARTY)
    5. GALZOTE, HERMIE (UNA)
      (UNITED NATIONALIST ALLIANCE / PEOPLES CHAMP MOVEMENT)
    6. GUILI, ARMAN (UNA)
      (UNITED NATIONALIST ALLIANCE / PEOPLES CHAMP MOVEMENT)
    7. LA PAZ, NORBERTO (LP)
      (LIBERAL PARTY)
    8. LANTINGAN, TOTING
      (INDEPENDENT)
    9. NALLOS, CESAR JR. (UNA)
      (UNITED NATIONALIST ALLIANCE / PEOPLES CHAMP MOVEMENT)
    10. PANGOLIMA, HADJI (UNA)
      (UNITED NATIONALIST ALLIANCE / PEOPLES CHAMP MOVEMENT)
    11. TOBIAS, VIR (UNA)
      (UNITED NATIONALIST ALLIANCE / PEOPLES CHAMP MOVEMENT)

MEMBER, HOUSE OF REPRESENTATIVES

  1. PACQUIAO, MANNY (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE / PEOPLES CHAMP MOVEMENT)

MAYOR – ALABEL

  1. GRAFILO, CORAZON (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE / PEOPLES CHAMP MOVEMENT)

VICE-MAYOR – ALABEL

  1. SALARDA, VIC PAUL (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE / PEOPLES CHAMP MOVEMENT)

COUNCILOR – ALABEL

  1. ABLANQUE, LITO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  2. ALABA, MOISES (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE / PEOPLES CHAMP MOVEMENT)
  3. ARNADO, IRISH (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE / PEOPLES CHAMP MOVEMENT)
  4. ATON, JOEL (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE / PEOPLES CHAMP MOVEMENT)
  5. CABALLERO, RANDY (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE / PEOPLES CHAMP MOVEMENT)
  6. DAMBONG, EDMON (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  7. DEMA-ALA, HERSON (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  8. ESPAÑOL, RONNEL (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  9. FLORES, MARIVIC (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE / PEOPLES CHAMP MOVEMENT)
  10. GONZAGA, BERTING
    (INDEPENDENT)
  11. GRAFILO, NARCISO IV (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE / PEOPLES CHAMP MOVEMENT)
  12. HERRERA, GOLDENBOY
    (INDEPENDENT)
  13. JABILLES, DANILO SR. (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  14. LIM, BOY
    (INDEPENDENT)
  15. LIM, DIONISIO JR.
    (INDEPENDENT)
  16. PAMPLONA, CRISOSTOMO
    (INDEPENDENT)
  17. SENIT, MARK LESTER
    (INDEPENDENT)
  18. TECSON, JOSE JR. (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  19. VILLAMORA, PAUL ALLEN (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE / PEOPLES CHAMP MOVEMENT)
  20. VILLARICO, LOTIS (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE / PEOPLES CHAMP MOVEMENT)

MAYOR – GLAN

  1. CORSAME, JUN
    (INDEPENDENT)
  2. YAP, TATA (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE / PEOPLES CHAMP MOVEMENT)
  3. YAP, YOYONG (LP)
    (LIBERAL PARTY)

VICE-MAYOR – GLAN

  1. ROQUE, BOY
    (INDEPENDENT)
  2. YAP, VIVIEN (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE / PEOPLES CHAMP MOVEMENT)

COUNCILOR – GLAN

  1. ALEGADO, VANNEVAR (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE / PEOPLES CHAMP MOVEMENT)
  2. ALICER, IHID
    (INDEPENDENT)
  3. AXALAN, ROGER
    (INDEPENDENT)
  4. BARICAUA, BARIC
    (INDEPENDENT)
  5. CAÑETE, ISEDRITO (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE / PEOPLES CHAMP MOVEMENT)
  6. CERNA, ANGELITO (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE / PEOPLES CHAMP MOVEMENT)
  7. CUAYCONG, JERRY
    (INDEPENDENT)
  8. DAQUIGAN, BIENVENIDO (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE / PEOPLES CHAMP MOVEMENT)
  9. DELOS SANTOS, PELING
    (INDEPENDENT)
  10. DEPOSA, ERNING
    (INDEPENDENT)
  11. DIANO, MODING
    (INDEPENDENT)
  12. EMNACE, NIAS
    (INDEPENDENT)
  13. ENGKONG, OCA
    (INDEPENDENT)
  14. LARA, BONJING
    (INDEPENDENT)
  15. LOPEZ, PEDRITO SR. (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE / PEOPLES CHAMP MOVEMENT)
  16. MUDSOL, JIE
    (INDEPENDENT)
  17. MUSA, TING
    (INDEPENDENT)
  18. RUIZ, JOSE TRANQUILINO (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE / PEOPLES CHAMP MOVEMENT)
  19. SAYA-ANG, EDUARDO SR. (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE / PEOPLES CHAMP MOVEMENT)
  20. TAN, VENROY
    (INDEPENDENT)
  21. TANGAN, JUN
    (INDEPENDENT)
  22. WATA, JUN
    (INDEPENDENT)
  23. YAP, CYRIL JOHN (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE / PEOPLES CHAMP MOVEMENT)

MAYOR – KIAMBA

  1. FALGUI, ROMMEL TOMAS (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  2. MARTINEZ, RAUL (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE / PEOPLES CHAMP MOVEMENT)

VICE-MAYOR – KIAMBA

  1. MARTINEZ, DANNY (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE / PEOPLES CHAMP MOVEMENT)
  2. PIMENTEL, JAMES
    (INDEPENDENT)
  3. VALLE, REGINO
    (INDEPENDENT)

COUNCILOR – KIAMBA

  1. ABDUL, ROY (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE / PEOPLES CHAMP MOVEMENT)
  2. ALONSO, EDWIN (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE / PEOPLES CHAMP MOVEMENT)
  3. AMADOR, REYNARDO
    (INDEPENDENT)
  4. AQUINO, FLORENTINO (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE / PEOPLES CHAMP MOVEMENT)
  5. BALANAG, JOAQUIN JR. (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE / PEOPLES CHAMP MOVEMENT)
  6. CHUA-MIRANDA, MARY ANN
    (INDEPENDENT)
  7. FADO, JAIME
    (INDEPENDENT)
  8. GANDOLA, FAITH (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE / PEOPLES CHAMP MOVEMENT)
  9. HULIGANGA, JOSE (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE / PEOPLES CHAMP MOVEMENT)
  10. KAMAD, SOLAIMAN
    (INDEPENDENT)
  11. MAMACLAY, RONILO (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE / PEOPLES CHAMP MOVEMENT)
  12. MONDRAGON, CESAR (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE / PEOPLES CHAMP MOVEMENT)
  13. MOSQUEDA, STEVE
    (INDEPENDENT)
  14. ORODIO, RANDY
    (INDEPENDENT)
  15. UNTAL, ANITO
    (INDEPENDENT)
  16. YOUNG, ROSE MARIE
    (INDEPENDENT)

MAYOR – MAASIM

  1. LAWA, ARTURO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  2. LOPEZ, JOJO (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE / PEOPLES CHAMP MOVEMENT)
  3. ZAMORRO, JOSE (PMP)
    (PWERSA NG MASANG PILIPINO)

VICE-MAYOR – MAASIM

  1. CARNALNA, GEOFRAY (PMP)
    (PWERSA NG MASANG PILIPINO)
  2. CUTAN, UTTOH (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE / PEOPLES CHAMP MOVEMENT)

COUNCILOR – MAASIM

  1. ALIPIO, NORIA
    (INDEPENDENT)
  2. APIT, JUVIE
    (INDEPENDENT)
  3. BANZON, THELMA
    (INDEPENDENT)
  4. BELOCURA, ROMY (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE / PEOPLES CHAMP MOVEMENT)
  5. BENITEZ, FLORENCIO (PMP)
    (PWERSA NG MASANG PILIPINO)
  6. BENITO, ROY (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE / PEOPLES CHAMP MOVEMENT)
  7. CINCO, LIGAYA (PMP)
    (PWERSA NG MASANG PILIPINO)
  8. FANGGOLO, LITO
    (INDEPENDENT)
  9. FERNANDEZ, ASUMPTA
    (INDEPENDENT)
  10. GOMEZ, EDDIE SR. (PMP)
    (PWERSA NG MASANG PILIPINO)
  11. JAMORA, VIRGILIO
    (INDEPENDENT)
  12. LANTICSE, TERESITA (PMP)
    (PWERSA NG MASANG PILIPINO)
  13. LEGASPINA, RUPERTO SR.
    (INDEPENDENT)
  14. MACABANGON, MARLON (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE / PEOPLES CHAMP MOVEMENT)
  15. MANTUA, BEBING (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE / PEOPLES CHAMP MOVEMENT)
  16. MARTIN, EDUARDO
    (INDEPENDENT)
  17. MOYAK, ALLAN
    (INDEPENDENT)
  18. NAMBATAC, TESSIE (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE / PEOPLES CHAMP MOVEMENT)
  19. NIERRA, ROMELL (PMP)
    (PWERSA NG MASANG PILIPINO)
  20. PACQUIAO, REX (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE / PEOPLES CHAMP MOVEMENT)
  21. PELIPAS, JOSE RICKY (PMP)
    (PWERSA NG MASANG PILIPINO)
  22. SALUKAN, GREGORIO
    (INDEPENDENT)
  23. TABALAO, LUNA (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE / PEOPLES CHAMP MOVEMENT)
  24. TAMA, RAYMUND (PMP)
    (PWERSA NG MASANG PILIPINO)
  25. TAMBINGAG, EDUARDO (PMP)
    (PWERSA NG MASANG PILIPINO)
  26. TANO, LIEZEL (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE / PEOPLES CHAMP MOVEMENT)
  27. TAPAN, HAROLD
    (INDEPENDENT)

MAYOR – MAITUM

  1. BALAZON, TITO TITS (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)
  2. PERRETT, MAC (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE / PEOPLES CHAMP MOVEMENT)

VICE-MAYOR – MAITUM

  1. CATIMBANG, PEPITO (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE / PEOPLES CHAMP MOVEMENT)
  2. GACULA, LIM (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)

COUNCILOR – MAITUM

  1. ABEQUIBEL, ARNOLD (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)
  2. ABLOG, JEANNE (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)
  3. BALANAG, RUBEN (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE / PEOPLES CHAMP MOVEMENT)
  4. BASCUÑA, JESS (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)
  5. BONSATO, EKING
    (INDEPENDENT)
  6. BUNZO, RUPERTO SR. (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)
  7. BUQUE, JUANITO (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE / PEOPLES CHAMP MOVEMENT)
  8. CORPUZ, JERRY
    (INDEPENDENT)
  9. DESAVILLE, ARTURO (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE / PEOPLES CHAMP MOVEMENT)
  10. ENTILA, DELIA
    (INDEPENDENT)
  11. GALANG, JACINTO JR. (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE / PEOPLES CHAMP MOVEMENT)
  12. LUNA, MARIEL
    (INDEPENDENT)
  13. MARASIGAN, JOSEFINA (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)
  14. MASUKAT, ALIMUDIN (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE / PEOPLES CHAMP MOVEMENT)
  15. MAYLED, REMIGIUS (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)
  16. PARALEJAS, LOLOY (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE / PEOPLES CHAMP MOVEMENT)
  17. RAMOS, BOY
    (INDEPENDENT)
  18. STRONG, GENARO THOMAS (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)
  19. TOLENTINO, BOGS
    (INDEPENDENT)
  20. TUANADATU, AYOB (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)
  21. TUANADATU, JUN (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE / PEOPLES CHAMP MOVEMENT)
  22. VALDEZ, BELLO (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE / PEOPLES CHAMP MOVEMENT)

MAYOR – MALAPATAN

  1. SINGCOY, ALFONSO SR. (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE / PEOPLES CHAMP MOVEMENT)

VICE-MAYOR – MALAPATAN

  1. BAGIT, JIMMY (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE / PEOPLES CHAMP MOVEMENT)

COUNCILOR – MALAPATAN

  1. ABDON, KUSIN
    (INDEPENDENT)
  2. ABDON, LASAD (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE / PEOPLES CHAMP MOVEMENT)
  3. BALAWA, BOY
    (INDEPENDENT)
  4. LADARAN, FABIAN (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE / PEOPLES CHAMP MOVEMENT)
  5. LANTINGAN, JAIME (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE / PEOPLES CHAMP MOVEMENT)
  6. MAGUAN, TOTING (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE / PEOPLES CHAMP MOVEMENT)
  7. MIJARES, ROSIE
    (INDEPENDENT)
  8. MONGILON, TOM
    (INDEPENDENT)
  9. PALARION, MINDO (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE / PEOPLES CHAMP MOVEMENT)
  10. PANAYAMAN, BOBBY
    (INDEPENDENT)
  11. PANGOLIMA, TONGCO (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE / PEOPLES CHAMP MOVEMENT)
  12. SAMBAGA, BETH
    (INDEPENDENT)
  13. SINGCOY, GWYNN
    (INDEPENDENT)
  14. SINGCOY, MON (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE / PEOPLES CHAMP MOVEMENT)
  15. SUIB, NASSER (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE / PEOPLES CHAMP MOVEMENT)

MAYOR – MALUNGON

  1. CONSTANTINO, REYNALDO (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE / PEOPLES CHAMP MOVEMENT)
  2. NIÑEZA, JULIAN
    (INDEPENDENT)

VICE-MAYOR – MALUNGON

  1. ASGAPO, ERWIN
    (INDEPENDENT)
  2. DELA CRUZ, JESSIE (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE / PEOPLES CHAMP MOVEMENT)

COUNCILOR – MALUNGON

  1. ALEGARIO, EVELYN
    (INDEPENDENT)
  2. CALANAO, JOSEPH (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE / PEOPLES CHAMP MOVEMENT)
  3. ESCALADA, MARIANO JR. (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE / PEOPLES CHAMP MOVEMENT)
  4. GUILLEY, BENJAMIN (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE / PEOPLES CHAMP MOVEMENT)
  5. HOFER, PAULETTO THOMAS
    (INDEPENDENT)
  6. OCTAVIO, POPO
    (INDEPENDENT)
  7. PADERNILLA, TEODY
    (INDEPENDENT)
  8. PALLADO, VICENTE
    (INDEPENDENT)
  9. SANTOS, BENJAMIN (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE / PEOPLES CHAMP MOVEMENT)
  10. SANTOS, EUNICE (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE / PEOPLES CHAMP MOVEMENT)
  11. TAN, MARIO (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE / PEOPLES CHAMP MOVEMENT)
  12. VILLAREAL, GONG GONG (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE / PEOPLES CHAMP MOVEMENT)
  13. YAP, AMANCIO JR.
    (INDEPENDENT)
  14. YUZON, EDILBERTO (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE / PEOPLES CHAMP MOVEMENT)

Comments

comments