Southern Leyte Local Candidates 2013

0
309 views

The Southern Leyte local candidates for May 2013 elections are available here. All official candidates running for governor, vice-governor, board member (sangguniang panlalawigan member), congressman, mayor, vice-mayor, and councilor (sangguniang bayan member) are provided here for your reference.

We also provided you here mock elections for some positions for you to cast your votes.

These elections will be held in the province of Southern Leyte for governor, board members, congressmen, mayors and councilor positions on May 13, 2013.

PROVINCIAL GOVERNOR

  1. CASTAÑARES, ROBERT (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  2. MERCADO, OGING (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)

PROVINCIAL VICE-GOVERNOR

  1. LAGUMBAY, BERTING (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  2. TAN, SHEFFERED (LP)
    (LIBERAL PARTY)

MEMBER, SANGGUNIANG PANLALAWIGAN

FIRST DISTRICT

  1. AROY, ALAN JOSE (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  2. BASCUG, ARTURO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  3. DUARTE, PAPOY (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  4. ESCAÑO, FELISING (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  5. ESCLAMADO, ALBERT (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  6. LAO, MIGUELITO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  7. MONTEDERAMOS, BRAULIO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  8. ROJAS, BOY (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)

SECOND DISTRICT

    1. ALMARIO, BEBE (NUP)
      (NATIONAL UNITY PARTY)
    2. BACLAYON, POL (LP)
      (LIBERAL PARTY)
    3. CATURAN, MIG
      (INDEPENDENT)
    4. ESTRERA, TATA (NUP)
      (NATIONAL UNITY PARTY)
    5. GAMALE, DAISY (NUP)
      (NATIONAL UNITY PARTY)
    6. MAAMO, MIKE (NUP)
      (NATIONAL UNITY PARTY)
    7. OLAYVAR, EMBIE (LP)
      (LIBERAL PARTY)
    8. REGIS, GREG (LP)
      (LIBERAL PARTY)
    9. YONG, DONDON (LP)
      (LIBERAL PARTY)

MEMBER, HOUSE OF REPRESENTATIVES

  1. GERALDO, VICENTE
    (INDEPENDENT)
  2. LERIAS, DUNDEET (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  3. MERCADO, DAMIAN (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  4. RENTUZA, RICO (AKBAYAN)
    (AKBAYAN (CITIZENS’ ACTION PARTY))

MAYOR – ANAHAWAN

  1. LOQUINTE, BERTO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  2. VESTAL, ATOY (LP)
    (LIBERAL PARTY)

VICE-MAYOR – ANAHAWAN

  1. ANDUJAR, EDWARD (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  2. DE JESUS, ANTONIO JR. (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  3. LOPOZ, NITZ
    (INDEPENDENT)

COUNCILOR – ANAHAWAN

  1. ANG, FELIPE (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  2. ANG, ODO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  3. ARAYAN, GORY (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  4. BATINO, AL (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  5. BICAR, BEN
    (INDEPENDENT)
  6. BUYSER, REREN
    (INDEPENDENT)
  7. CINCO, VICTOR (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  8. DE JESUS, RAUL
    (INDEPENDENT)
  9. GUNDA, LOLITO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  10. LAMBONAO, EPIFANIA (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  11. LARIBA, BERTING
    (INDEPENDENT)
  12. LARIBA, BOY (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  13. LOQUINTE, DIEGO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  14. LOQUINTE, JO
    (INDEPENDENT)
  15. MALULAN, BOY (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  16. PATUAL, ALFON (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  17. RAMIREZ, LYDIA (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  18. SALES, REX (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  19. SALIENTE, GREG (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  20. TELLO, JESAH (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  21. VESTAL, NELSON (LP)
    (LIBERAL PARTY)

MAYOR – BONTOC

  1. OLAYVAR, JAMES (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  2. RUALES, KING (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)

VICE-MAYOR – BONTOC

  1. FUSTANES, PEDRO JR. (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  2. ONTING, MILA (LP)
    (LIBERAL PARTY)

COUNCILOR – BONTOC

  1. ABENION, KYONG2X (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  2. AGUILAR, ALLAN (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  3. ALILING, NESTOR (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  4. ALINSUB, KRIS (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  5. BENDIJO, EPIFANIO
    (INDEPENDENT)
  6. DULFO, LEKLEK (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  7. GONZALES, ROLANDO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  8. GUASA, CESAR
    (INDEPENDENT)
  9. IDJAO, ADRIANO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  10. LAMPONG, AGUSTIN (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  11. NABLEA, RUDY (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  12. OBBUS, RENE (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  13. OLAYVAR, ARNULFO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  14. PALEN, BONI (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  15. PALER, GERRY (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  16. QUISADO, WENIE (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  17. REY, CESAR (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  18. REY, WULFREDO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  19. VILLAMOR, REYNALDO
    (INDEPENDENT)

MAYOR – HINUNANGAN

  1. CONSTANTINO, ALBERTO
    (INDEPENDENT)
  2. GOMEZ, ROMY (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  3. ITOM, AGRING (LP)
    (LIBERAL PARTY)

VICE-MAYOR – HINUNANGAN

  1. ADLAO, YOYO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  2. LAPLAP, SERGIO JR. (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  3. SEGOVIA, LAGONG
    (INDEPENDENT)

COUNCILOR – HINUNANGAN

  1. BACOY, ROLAN (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  2. BALIAD, ANNIE (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  3. BRUA, BEN (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  4. COMELING, GARY (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  5. DY, TATA (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  6. EDICTO, NESTOR (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  7. FERNANDEZ, SONNY (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  8. LAGUMBAY, JULIUS (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  9. LIM, ANNA (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  10. MALAKI, LONG (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  11. MODINA, ROY (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  12. NEJUDNE, JOSEPH (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  13. PIRANTE, ALEX
    (INDEPENDENT)
  14. SATURINAS, SATU (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  15. TAN, TESS (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  16. TANGOG, ESTEBAN (LP)
    (LIBERAL PARTY)

MAYOR – HINUNDAYAN

  1. CAZON, ABITO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  2. LEE, EBOY (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)

VICE-MAYOR – HINUNDAYAN

  1. LAGUMBAY, ALFREDO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)

COUNCILOR – HINUNDAYAN

  1. ABUYOG, PATING (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  2. ANTIPALA, BETOY (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  3. BAGUIO, KIM (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  4. BLANCO, BOYET (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  5. BUGAIS, VICTOR (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  6. CABELLO, SIONY (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  7. CALUNGSOD, GEMMA (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  8. CALUNGSOD, PEPE (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  9. CALVAR, MAYOY (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  10. GALANG, TITO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  11. GUNO, INDAY (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  12. MOLE, RAMIL (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  13. PEDRERA, BEDOT (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  14. RODRIGUEZ, CAROLYN (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  15. SEROJALES, ODONG (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  16. TAGOCTOC, TITING (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)

 

MAYOR – LIBAGON

  1. ENDRIGA, FRANKIE (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  2. RANQUE, OLIVER (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)

VICE-MAYOR – LIBAGON

  1. CALOOY, REY (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  2. EDILLO, TAYO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)

COUNCILOR – LIBAGON

  1. AMPARO, ONING (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  2. BASAGAN, LORNA (AKBAYAN)
    (AKBAYAN (CITIZENS’ ACTION PARTY))
  3. BATO, HENRY (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  4. BONOTAN, ALFREDO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  5. CALOOY, SERY (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  6. DAGAAS, RANDY (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  7. ELEJORDE, RONY SR. (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  8. ELLACER, DANILO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  9. ENDRIGA, SULPECIA (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  10. ESCAMIS, BAMIE
    (INDEPENDENT)
  11. ESCAMIS, BOY
    (INDEPENDENT)
  12. MAGADAN, TANIE (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  13. MAGAIPO, DADS (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  14. PEDOTERA, PEDOT (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  15. PEÑAREDONDO, EDGAR (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  16. REGIS, ARSENIO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  17. SALDIVAR, NESTOR (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  18. SESCON, RODEL (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  19. TELEN, ALLAN
    (INDEPENDENT)

PROVINCIAL GOVERNOR

  1. SAN BUENAVENTURA, TONY (KBL)
    (KILUSANG BAGONG LIPUNAN)
  2. TAN, ANN (NPC)
    (NATIONALIST PEOPLES’ COALITION)
  3. UY, AIKA (LP)
    (LIBERAL PARTY)

PROVINCIAL VICE-GOVERNOR

  1. ESTORNINOS, WILFREDO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  2. TAN, JIMBOY (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)

MEMBER, SANGGUNIANG PANLALAWIGAN

FIRST DISTRICT

  1. COÑEJOS, CHARLIE (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  2. CRUZ, SALVADOR (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  3. DAGUMAN, NENE (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)
  4. DE LOS SANTOS, ERDY (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  5. DEAN, RAMON JR. (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)
  6. DIOMANGAY, ALAN (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)
  7. DURMIENDO, MARTIN
    (INDEPENDENT)
  8. ENRIQUEZ, BOMBIE (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  9. RABUYA, INA (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  10. TAN, CELSO SR.
    (INDEPENDENT)
  11. TIBO, EDDIE (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)

SECOND DISTRICT

    1. ABEJUELA, ALVIN (LP)
      (LIBERAL PARTY)
    2. ALLI, URBANO PAUL JR. (LP)
      (LIBERAL PARTY)
    3. ARCALES, FE (NPC)
      (NATIONALIST PEOPLES’ COALITION)
    4. BOHOL, SHIRLEY (UNA)
      (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
    5. FIGUEROA, EDWIN (NPC)
      (NATIONALIST PEOPLES’ COALITION)
    6. ILAGAN, TEODORO (LP)
      (LIBERAL PARTY)
    7. LATORRE, JUAN JR. (NPC)
      (NATIONALIST PEOPLES’ COALITION)
    8. MEJES, LORIGEN
      (INDEPENDENT)
    9. NACARIO, BEBOT (NPC)
      (NATIONALIST PEOPLES’ COALITION)
    10. UY-LAMPASA, ALMA (LP)
      (LIBERAL PARTY)
    11. ZOSA, LEE (LP)
      (LIBERAL PARTY)
    12. ZOSA, VON (NPC)
      (NATIONALIST PEOPLES’ COALITION)

MEMBER, HOUSE OF REPRESENTATIVES

FIRST DISTRICT

  1. SARMIENTO, MEL (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  2. TAN, ARNOLD (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)
  3. TAN, JUN
    (INDEPENDENT)

SECOND DISTRICT

    1. BABALCON, NES (LP)
      (LIBERAL PARTY)
    2. LATORRE, REYNATO (UNA)
      (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
    3. TAN, MILA (NPC)
      (NATIONALIST PEOPLES’ COALITION)

MAYOR – LIMASAWA

  1. PETRACORTA, MELCHOR (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  2. URAG, TITING (LP)
    (LIBERAL PARTY)

VICE-MAYOR – LIMASAWA

  1. BERO, JECNIE (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  2. OLOJAN, SIM (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)

COUNCILOR – LIMASAWA

  1. BILLONES, GIGI JESUS (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  2. CABLITAS, REVINA (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  3. CALONIA, ALEX (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  4. CANOR, JUN (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  5. DAGOHOY, ARBEN (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  6. DE ROSAS, LEVIC (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  7. ESCLAMADO, GRACE JOY (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  8. GALVEZ, RAM (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  9. HOYBIA, EDWIN (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  10. LAUREJAS, EDUARDO SR. (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  11. MONTANES, FRIE (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  12. RIN, NESTOR (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  13. SALOMON, RITCHIE (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  14. SALOMON, SAMUEL (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  15. SENOC, ROSALIO JR. (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  16. VIRTUDAZO, BERNIE (LP)
    (LIBERAL PARTY)

MAYOR – MAASIN CITY

  1. LERIAS, ROSETTE (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  2. SAMACO, MALONEY (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)

VICE-MAYOR – MAASIN CITY

  1. ABIERA, EFFIE (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  2. TOMOL, EVA (LP)
    (LIBERAL PARTY)

COUNCILOR – MAASIN CITY

  1. ABIERA, WANGYU (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  2. AÑO, TATAY DIONY (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  3. BANTUG, MARGA (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  4. CAMUS, OSCAR
    (INDEPENDENT)
  5. CARDOZA, ANTONIO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  6. COBILE, ODONG
    (INDEPENDENT)
  7. DUARTE, TY (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  8. DUEÑAS, DULCE (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  9. GENERAN, AL (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  10. GENISTON, ROMY (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  11. GERONG, JUN (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  12. HATAYNA, RENE (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  13. JARABE, BABY (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  14. MACEDA, MONICA (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  15. MENDOZA, POPEYE (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  16. MERCADO, YONYON (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  17. MONTALBO, TOTO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  18. ORTIZ, BOY (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  19. RESOS, DARYLL (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  20. SY, NESTOR (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  21. TAN, REY (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  22. VERANO, FELIX (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)

MAYOR – MACROHON

  1. EDILLO, FE (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  2. PIRAMIDE, NESTOR (LP)
    (LIBERAL PARTY)

VICE-MAYOR – MACROHON

  1. ESTELA, DAN (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  2. MADRONA, WILFREDO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)

COUNCILOR – MACROHON

  1. BOLDO, MANUEL (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  2. CURTINA, JEROME (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  3. DUMAGAT, ROGELIO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  4. EDILLO, ROFE (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  5. ESTELA, ARTURO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  6. GALDO, JETHRO LEO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  7. GALDO, ROLAND (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  8. KADAVA, YOYING (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  9. LIGTAS, BERT (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  10. MAGPATOC, DODO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  11. MASAYON, MANUEL (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  12. MIBULOS, JIMMIE (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  13. MINDAJAO, COLONG (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  14. PADILLA, MARCIAL (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  15. SABANDAL, MANUEL SR. (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  16. SIMBLANTE, LANDO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)

MAYOR – MALITBOG

  1. GO, ALAN (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)

VICE-MAYOR – MALITBOG

  1. ABERASTURI, ALAIN (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  2. GONZALES, NESTOR
    (INDEPENDENT)

COUNCILOR – MALITBOG

  1. ABERASTURI, ESTELA
    (INDEPENDENT)
  2. COMAJIG, RICO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  3. COMBATE, INDAY (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  4. DECENTECEO, DODO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  5. DELFIN, ROLLY (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  6. ESCARTIN, PABLO
    (INDEPENDENT)
  7. GABRIEL, LOLOY (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  8. GALOLO, MELCHOR
    (INDEPENDENT)
  9. GO, JUNIOR (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  10. GONZAGA, INDAY
    (INDEPENDENT)
  11. JOMO, CELSO
    (INDEPENDENT)
  12. LAPLANA, YOYON
    (INDEPENDENT)
  13. MANAUG, BERNIE
    (INDEPENDENT)
  14. MATEO, ROMEL (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  15. OBEN, KENNETH (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  16. TABUADA, BECKY (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)

 

MAYOR – PADRE BURGOS

  1. BORCES, CARDING (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  2. RAZON, REYNALDO (LP)
    (LIBERAL PARTY)

VICE-MAYOR – PADRE BURGOS

  1. CATUBIG, JEREMIAS (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  2. CULPA, ERMIE (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)

COUNCILOR – PADRE BURGOS

  1. ACLAO, TERNING (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  2. BALONDRO, ALLAN (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  3. BATALON, WILSON
    (INDEPENDENT)
  4. BONIEL, KAYE (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  5. BORCES, BOYIE (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  6. DALUGDUGAN, ISAIAS (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  7. GILLES, BRIAN (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  8. GRAVA, WILFREDO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  9. LUTERO, LIZA (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  10. MADERA, SILFREDO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  11. MAGLINTE, SAYONG (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  12. MARAON, JONATHAN LEE
    (INDEPENDENT)
  13. NEUDA, SANDER (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  14. PIRAMIDE, PEDRO JR. (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  15. POBLETE, FREICHE (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  16. POBLETE, MELVIN (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  17. RAZON, MEXIEL (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  18. TURCAL, MERIEM (LP)
    (LIBERAL PARTY)

MAYOR – PINTUYAN

  1. AVE, CARLING (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  2. EQUIPILAG, LINO (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)
  3. ESTRELLA, RUSTICO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)

VICE-MAYOR – PINTUYAN

  1. HERRERA, BINGGOY (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)
  2. MALIG-ON, OGING (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  3. MERCADO, DONGDONG
    (INDEPENDENT)
  4. MOSOT, ADJING
    (INDEPENDENT)
  5. OLIVERIO, LEO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)

COUNCILOR – PINTUYAN

  1. ALAPAG, EKING
    (INDEPENDENT)
  2. ASUNCION, ARCHIE (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  3. AVE, TOTO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  4. BAGASBAS, ANIW (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  5. BETANIO, NEMESIO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  6. CASTAÑARES, LANDO (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)
  7. CORDOVA, REMREM (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  8. CRISOSTOMO, BOBBY
    (INDEPENDENT)
  9. DE GUIA, DENDETTE (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)
  10. DOTAROT, LYDIA (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  11. ESCABARTE, RONIE
    (INDEPENDENT)
  12. FUGOSO, JOVY (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  13. GONTIÑAS, REY (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)
  14. LIGAD, VIOLETA (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  15. LIM, GABRIEL (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  16. MANIGO, BEN (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)
  17. MOSOT, JUN (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)
  18. NERI, ALICE (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  19. ONG, EDDIE (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)
  20. OPPURA, BOYET (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  21. PARAS, DECY (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  22. REDULLA, DONALD (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)
  23. RIO, LUCKY (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  24. SABINO, LEOPOLDO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  25. SALAS, NILDA (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  26. TIEMPO, YOYON
    (INDEPENDENT)
  27. YNQUE, ANTONIO
    (INDEPENDENT)

MAYOR – SAINT BERNARD

  1. AVENDULA, RACHEL (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  2. CUATON, NAP (PMP)
    (PWERSA NG MASANG PILIPINO)

VICE-MAYOR – SAINT BERNARD

  1. BUNGCARAS, JOYLIM (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  2. CINCO, SATUR (LP)
    (LIBERAL PARTY)

COUNCILOR – SAINT BERNARD

  1. AVENDULA, BOY (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  2. BUNGCAG, BELEN (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  3. CABUG-OS, NILDA (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  4. CADAY, ERALIN (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  5. CALAPRE, WILLY (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  6. CHUA, EDUARDO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  7. CINCO, JOEL (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  8. DALUGDUGAN, ANTONIO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  9. JAPON, FEDERICO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  10. LOMPOT, INDAY (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  11. MALUBAY, MARCOS (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  12. MALUBAY, TESSIE (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  13. OCBA, DENNIS (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  14. RAMADA, VICTOR (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  15. SANTIAGO, SANTIAGO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  16. VELASCO, ALEXES (LP)
    (LIBERAL PARTY)

MAYOR – SAN FRANCISCO

  1. DAGAMI, RAUL (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  2. GAMUTAN, SAMSON JR. (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)

VICE-MAYOR – SAN FRANCISCO

  1. ASPERIN, ALFONSO JR. (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  2. CLEDERA, ROMY (LP)
    (LIBERAL PARTY)

COUNCILOR – SAN FRANCISCO

  1. ALERIA, PETER (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  2. AMARGA, BOY (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  3. CALAYCAY, DANNY
    (INDEPENDENT)
  4. ESCABAL, GUY (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  5. GAMUTAN, RONNIE (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  6. GAMUTAN, VIRGILIO
    (INDEPENDENT)
  7. GAROTE, LANDOY (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  8. GLORIA, LONDOC (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  9. GLORIA, VICENTA (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  10. GONZALES, RENATO SR. (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  11. JALE, NOLING (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  12. MANGANA, BOY
    (INDEPENDENT)
  13. MATURAN, COCOY
    (INDEPENDENT)
  14. MURILLO, SOFONIAS
    (INDEPENDENT)
  15. MURILLO, TITO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  16. PAHIMALAN, MARICAR (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  17. REMEDIO, LITO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  18. SABANDAL, CAPISTRANO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  19. SUBANG, BOTYOK (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  20. SUPREMO, ERLINDA (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  21. TIMARIO, COCONG (LP)
    (LIBERAL PARTY)

MAYOR – SAN JUAN (CABALIAN)

  1. ASTILLO, VIRGILIO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  2. FLORES, TITING
    (INDEPENDENT)
  3. GARRIDO, NADINO
    (INDEPENDENT)
  4. GAVIOLA, BERTING
    (INDEPENDENT)
  5. MORTERA, VIRGILIO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)

VICE-MAYOR – SAN JUAN (CABALIAN)

  1. CASERA, JUNIE (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  2. MONTEFOLKA, TERENCIO
    (INDEPENDENT)
  3. PETATE, MACKER
    (INDEPENDENT)
  4. TAN, RAUL (LP)
    (LIBERAL PARTY)

COUNCILOR – SAN JUAN (CABALIAN)

  1. ALFARO, OGIE (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  2. ANG, ALEX
    (INDEPENDENT)
  3. ANG, EDITH
    (INDEPENDENT)
  4. BALUGO, ISRAEL (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  5. CAMBAYA, BOMIE
    (INDEPENDENT)
  6. CAPOTE, DONG DONG (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  7. CERO, VICTOR (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  8. CINCO, EDDIE (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  9. EVALDEZ, ROLAND (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  10. LATURINO, NOL (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  11. LAUDE, JOEL
    (INDEPENDENT)
  12. LEPITEN, MAGDALENA
    (INDEPENDENT)
  13. NOMBRADO, LINDY (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  14. OROZCO, REYNALDO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  15. OUANO, YONG-YONG (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  16. PALER, FLAKY (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  17. POCDOL, LINDEK (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  18. RAMOS, RENE
    (INDEPENDENT)
  19. RESOS, ANTONIO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  20. SEGADOR, LINDA
    (INDEPENDENT)
  21. SILVOSA, JOJEE (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)

MAYOR – SAN RICARDO

  1. YU, BOBOY (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)

VICE-MAYOR – SAN RICARDO

  1. HERRERA, DODONG (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  2. MEJIA, JOVIC (LP)
    (LIBERAL PARTY)

COUNCILOR – SAN RICARDO

  1. ANAJAO, FLOR (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  2. AVILA, JOEL
    (INDEPENDENT)
  3. BADIANG, JEV (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  4. BAGTASOS, BHEBIE
    (INDEPENDENT)
  5. BUBA, DODONG (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  6. BUBA, SON
    (INDEPENDENT)
  7. CAMPOS, ROEL
    (INDEPENDENT)
  8. CLERIGO, MARILOU (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  9. CULPA, FIEL (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  10. GANDA, WILSON (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  11. LIM, BOYING (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  12. MEJIA, VIRGINIA (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  13. MERCADO, ALEX (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  14. MERCADO, POL
    (INDEPENDENT)
  15. MUTIA, NESTOR (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  16. RELANO, TOMMY (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  17. TORREGOSA, VINA (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  18. VILLEJO, TAYONG (LP)
    (LIBERAL PARTY)

MAYOR – SILAGO

  1. LABRADOR, MANUEL (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  2. TOMOL, MARTIN (LP)
    (LIBERAL PARTY)

VICE-MAYOR – SILAGO

  1. ALMINE, PACITA (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  2. ANDO, CHARLIE
    (INDEPENDENT)
  3. TOMOL, SEVILLE (LP)
    (LIBERAL PARTY)

COUNCILOR – SILAGO

  1. AGUILA, MA. LIZA
    (INDEPENDENT)
  2. ALMINE, REDEM
    (INDEPENDENT)
  3. AMPER, NELSON
    (INDEPENDENT)
  4. ANDO, LAPULAPU (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  5. APAT, LOLITA
    (INDEPENDENT)
  6. BAGOOD, EVA (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  7. CAMPOSANO, ISRAEL
    (INDEPENDENT)
  8. CAPEÑA, ASTER
    (INDEPENDENT)
  9. CRUZADA, ODO
    (INDEPENDENT)
  10. DAYOLA, ESPERANZA
    (INDEPENDENT)
  11. DOLLENTE, LERMA (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  12. EDPAN, VER (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  13. HADLOCON, LEVI (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  14. HONOR, BERTO
    (INDEPENDENT)
  15. ISIP, DANILO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  16. LABRADOR, MANUEL JR. (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  17. LUCERO, REL (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  18. MACUL, ARTURO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  19. MAKILING, CONSTANCIO
    (INDEPENDENT)
  20. MALAKI, FRANCIS
    (INDEPENDENT)
  21. MALINAO, ELIEZA (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  22. MATE, TONY
    (INDEPENDENT)
  23. ORACION, JILL (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  24. REMEDIOS, RONNIE (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  25. TADIOS, CORAZON (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  26. TOMOL, LINDA (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  27. TOMOL, MARTOM (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  28. VALERIO, EDITH MAY (LP)
    (LIBERAL PARTY)

MAYOR – SOGOD

  1. ESTRERA, BOY (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  2. TAN, EMIE (LP)
    (LIBERAL PARTY)

VICE-MAYOR – SOGOD

  1. OLO, NONO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  2. VILLA, EDMUND (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)

COUNCILOR – SOGOD

  1. AUTIDA, JOE (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  2. CADAVOS, MAJEL (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  3. CASIL, NILO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  4. DEJARME, TOMMY (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  5. ESPINA, FLORO FLORENTINO
    (INDEPENDENT)
  6. FAELNAR, ELY (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  7. FELIANO, PATRICK (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  8. GOLO, JOSE RAMIL (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  9. GOLO, REYNALDO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  10. KANGLEON, CRONIE (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  11. LUZON, NONOY (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  12. REGIS, BEB
    (INDEPENDENT)
  13. REGIS, NAP (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  14. RIÑA, FRANCISCO
    (INDEPENDENT)
  15. SALINAS, JOHNNY (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  16. VILLA, ELLYN (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  17. YAP, COCO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  18. YONG, GALO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)

MAYOR – TOMAS OPPUS

  1. BAUTISTA, BOY
    (INDEPENDENT)
  2. ESCAÑO, NENE (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  3. LOLO, BEN
    (INDEPENDENT)
  4. VECINA, FRED
    (INDEPENDENT)

VICE-MAYOR – TOMAS OPPUS

  1. CAPICENIO, FIEL (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  2. TAHUP, YORT (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)

COUNCILOR – TOMAS OPPUS

  1. ARADO, ELSA
    (INDEPENDENT)
  2. AVES, NELSON (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  3. CADAY, JOHNNY (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  4. CALAMBA, WILLIAM (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  5. CATIG, FERNANDO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  6. DOCDOC, BOY (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  7. ESCAÑO, IAN (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  8. ESCAÑO, INDAY (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  9. FELICILDA, ABDON (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  10. FELICILDA, BERNARDO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  11. OLVINA, MYRNA (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  12. PALERMO, MONINA (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  13. ROJAS, SUSANA (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  14. SIEGA, PEPING (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  15. TENIO, EUGENIO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  16. VECINA, DAVE (LP)
    (LIBERAL PARTY)

Comments

comments