Northern Samar Local Candidates 2013

0
642 views

The Northern Samar local candidates for May 2013 elections are available here. All official candidates running for governor, vice-governor, board member (sangguniang panlalawigan member), congressman, mayor, vice-mayor, and councilor (sangguniang bayan member) are provided here for your reference.

We also provided you here mock elections for some positions for you to cast your votes.

These elections will be held in the province of Northern Samar for governor, board members, congressmen, mayors and councilor positions on May 13, 2013.

PROVINCIAL GOVERNOR

  1. DAZA, PAUL (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  2. ONG, JUN (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)

PROVINCIAL VICE-GOVERNOR

  1. LAVIN, GARY (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  2. LUCERO, ANTONIO (LP)
    (LIBERAL PARTY)

MEMBER, SANGGUNIANG PANLALAWIGAN

FIRST DISTRICT

  1. ANAVISO, DANILO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  2. BALLESTA, GOLDA (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  3. BOGTONG, BEDA (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  4. FRANZUELA, ALDEN (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  5. HERNANDEZ, NEIL (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  6. LAYON, JOSE (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  7. MENDADOR, ALBERTO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  8. SINGZON, VICVIC (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  9. UBAS, MARICEL (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  10. VICARIO, JOMA (NPC)
    (NATIONALIST PEOPLES’ COALITION)

SECOND DISTRICT

    1. ABALON, ANDRE (NUP)
      (NATIONAL UNITY PARTY)
    2. ASINAS, DIOSCORO JR. (NUP)
      (NATIONAL UNITY PARTY)
    3. BALUYOT, JUAN (NUP)
      (NATIONAL UNITY PARTY)
    4. BATULA, FAWA (LP)
      (LIBERAL PARTY)
    5. DULAY, REMUS (LP)
      (LIBERAL PARTY)
    6. GALIT, DEX (LP)
      (LIBERAL PARTY)
    7. LAGRIMAS, JACK (LP)
      (LIBERAL PARTY)
    8. LUCERO, ALBERT (LP)
      (LIBERAL PARTY)
    9. ONG, GINA (NUP)
      (NATIONAL UNITY PARTY)
    10. PINCA, PANOY (NUP)
      (NATIONAL UNITY PARTY)

MEMBER, HOUSE OF REPRESENTATIVES

FIRST DISTRICT

  1. ABAYON, HARLIN (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)
  2. DAZA, RAUL (LP)
    (LIBERAL PARTY)

SECOND DISTRICT

    1. ONG, EMIL (NUP)
      (NATIONAL UNITY PARTY)
    2. UY, RAM (LP)
      (LIBERAL PARTY)

MAYOR – ALLEN

  1. DUBONGCO, ARTURO JR. (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  2. SUAN, ROD LAUREAN (LP)
    (LIBERAL PARTY)

VICE-MAYOR – ALLEN

  1. ARE, GERARDO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  2. LAVIN, MARIETTA (LP)
    (LIBERAL PARTY)

COUNCILOR – ALLEN

  1. CABAHUG, GODOBERTO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  2. CAJANDAB, MARIANO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  3. DIAZ, MA. FELICIA MAY (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  4. FERNANDEZ, BERNINI (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  5. GARALDE, OSCAR (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  6. GELOMIO, SILVERIO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  7. GUBAT, DINA (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  8. GUBAT, MANOLITO JR. (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  9. LAO, ROMULO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  10. LAO, RUBEN (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  11. LARGO, RICARDO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  12. LIM, ERLINDA (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  13. LIM, SANTOS (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  14. MARCELINO, DON-DON (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  15. PORIO, ROMULO
    (INDEPENDENT)
  16. TAN, ARIEL (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  17. TARRAYO, LEO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)

MAYOR – BIRI

  1. DELOS REYES, DODOY (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  2. GARCIA, JAIME JR. (LP)
    (LIBERAL PARTY)

VICE-MAYOR – BIRI

  1. BERNALDEZ, MANUEL (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  2. TUBELLEZA, EDITH (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)

COUNCILOR – BIRI

  1. ADTO, OSCAR (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  2. ARAOJO, ANA (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  3. BARREDA, TATO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  4. BERNALDEZ, GILMER
    (INDEPENDENT)
  5. BERNALDEZ, MADO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  6. BUENO, RAMING (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  7. DEGUZMAN, EDMUND (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  8. DEL VALLE, GEVY
    (INDEPENDENT)
  9. DELOS REYES, MIGUEL (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  10. FRAYRES, CARMEN (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  11. GATON, JOEL (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  12. GIRAY, RONNIE (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  13. LAGRIMAS, BOGO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  14. LORETO, ROGER (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  15. QUILING, MANOLITO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  16. QUILING, OKING (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  17. RONGCALES, CHARLIE
    (INDEPENDENT)
  18. SABANGAN, FELIPE
    (INDEPENDENT)
  19. SALANGUSTE, LENY
    (INDEPENDENT)
  20. SANCHEZ, MARIQUEL (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  21. SENOBIO, WILLY
    (INDEPENDENT)
  22. YBAÑEZ, RIO (LP)
    (LIBERAL PARTY)

MAYOR – BOBON

  1. BALITE, ELENA (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  2. CELESPARA, RENY (LP)
    (LIBERAL PARTY)

VICE-MAYOR – BOBON

  1. GEPOLLO, MA. APRA (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  2. TAGROS, LIGAYA (LP)
    (LIBERAL PARTY)

COUNCILOR – BOBON

  1. ALVAREZ, ADOLFO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  2. AÑONUEVO, TOMAS (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  3. BALEÑA, DANNY (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  4. BOISER, REYNALDO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  5. CASIÑAS, PELAGIO JR. (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  6. CASTILLO, RAFAEL JR. (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  7. CHAN, MICHAEL (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  8. ESCOBER, GARY (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  9. GEPOLLO, PORFERIO JR. (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  10. GOLIMLIM, BERLY (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  11. JAO, BEN JOSEPH (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  12. JAO, ROMUALDO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  13. LUSTICO, MARIA (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  14. NOGALES, ANGELINA
    (INDEPENDENT)
  15. PAREDES, DODOY
    (INDEPENDENT)
  16. RAMOS, ANGIE (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  17. TIBERIO, RIZAL (LP)
    (LIBERAL PARTY)

MAYOR – CAPUL

  1. BANDAL, ISIDRO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  2. CASTILLO, VERONICA (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)

VICE-MAYOR – CAPUL

  1. CASCAÑO, IGNING (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  2. CATUCOD, JOSELITO (LP)
    (LIBERAL PARTY)

COUNCILOR – CAPUL

  1. ALFARO, LEONORA (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  2. BONABON, ASUNCION (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  3. CASTILLO, IAN (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  4. CASTILLO, LEON JR. (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  5. CASTILLO, OSMUNDO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  6. CASTILLO, PEDOY (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  7. CASTILLO, WENCESLAO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  8. GACO, TEODORA (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  9. MAGLOYUAN, IGNACIO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  10. MAGLOYUAN, JESUS (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  11. MANAOG, CARLOS (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  12. MENTE, MARLON (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  13. ORTEGO, REMEGIO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  14. PASCO, RENATO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  15. PELITO, DICK (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  16. PERNITO, BALTAZAR (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)

MAYOR – CATARMAN

  1. CARPIO, CAPO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  2. ROSALES, FRANCISCO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)

VICE-MAYOR – CATARMAN

  1. CAMPOSANO, NORMAN (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  2. UY, TAN-TAN (LP)
    (LIBERAL PARTY)

COUNCILOR – CATARMAN

  1. BAENA, BRIAN (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  2. BONSOL, BOOTS (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  3. CANDELARIO, REUBEN (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  4. CARDENAS, NENA (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  5. CORNICO, JOSE REY (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  6. CORRAL, MANUEL (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  7. DE LEON, RAUL (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  8. DELA ROSA, CHIN (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  9. DUMANAIS, DIODESSA (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  10. MANINGCAY, DANTE (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  11. MEIMBAN, CHINO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  12. MENDADOR, MILTON (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  13. MORALES, JUN (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  14. PATILAN, ERNING (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  15. SABONG, ALVIN REY (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  16. TALAVERA, YOLANDA (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)

MAYOR – CATUBIG

  1. DY, FREDY (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  2. VICENCIO, GALAHAD (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)

VICE-MAYOR – CATUBIG

  1. MANLANGIT, JESUSIMO JR. (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  2. UY, ZENAIDA (LP)
    (LIBERAL PARTY)

COUNCILOR – CATUBIG

  1. ALDEOSA, LINO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  2. CELAJES, TIRSO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  3. CO, GAUDENCIO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  4. GALIT, EDSEL (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  5. GIRAY, DEODY (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  6. GOUDIN, MELY (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  7. HIPE, GERALD (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  8. HIRAMIA, CYNTHIA (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  9. LEGARSE, YOLANDA (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  10. LLUZ, ROMY (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  11. LOBERITA, CESAR (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  12. MERCADO, RODOLFO
    (INDEPENDENT)
  13. ORQUIA, MARIO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  14. ORTIZ, DEBBIE (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  15. PANGANIBAN, MURIEL (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  16. PLUMA, EDNA
    (INDEPENDENT)
  17. PUJANTE, PAEK (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  18. UY, AIDO (LP)
    (LIBERAL PARTY)

MAYOR – GAMAY

  1. CAPOQUIAN, TIMOTEO JR. (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  2. MARTINICO, MOVEBLE (LP)
    (LIBERAL PARTY)

VICE-MAYOR – GAMAY

  1. ERROBA, JOEME (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  2. GOMBA, HENRY
    (INDEPENDENT)

COUNCILOR – GAMAY

  1. ALBINO, BELAR (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  2. BALDOMARO, BERNARDO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  3. BAYONA, RUBY (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  4. BELLO, PERLA (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  5. COSTUNA, CYRIL (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  6. DOLIM, RONITO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  7. ENCIO, PABLITO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  8. IPONG, ZOSIMO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  9. LONGCOP, PETER (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  10. LONGCOP, STEPHEN (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  11. MILLA, DULZURA
    (INDEPENDENT)
  12. MONTANCES, CRISANTA
    (INDEPENDENT)
  13. NUEVA, ORLANDO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  14. OSIT, RANIE (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  15. PADEROG, PORFERIO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  16. VALLES, TERESITA (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)

MAYOR – LAOANG

  1. ADORA, GIL (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  2. GALIT, NAPOLEON
    (INDEPENDENT)
  3. ONG, MADELEINE (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)

VICE-MAYOR – LAOANG

  1. AGUILAR, DARWIN (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  2. DEANANEAS, FRED (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)

COUNCILOR – LAOANG

  1. BALUYOT, FREDDIE (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  2. DESALES, VENERANDO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  3. DULA, RUDY (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  4. ECHANO, EDMUNDO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  5. ESPIÑA, MANUEL (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  6. IRINCO, SAMUEL (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  7. OBIETA, PIONERIO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  8. ONGCHUAN, HARRIS (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  9. PINCA, BARKO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  10. PINCA, CLETO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  11. RAZ, GREGORIO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  12. SACAGUING, MONIL
    (INDEPENDENT)
  13. SARMIENTO, MIKE (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  14. SOBITO, GREGORIO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  15. TACO, JAIME (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  16. TAMAYO, REY (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  17. TANG, NIDA (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)

MAYOR – LAPINIG

  1. MENZON, ROMUALDO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  2. REBADULLA, EVAN (LP)
    (LIBERAL PARTY)

VICE-MAYOR – LAPINIG

  1. LACABA, ERICK (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  2. RONGCALES, VIVIAN (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)

COUNCILOR – LAPINIG

  1. ALCANTARA, JUN (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  2. ALMASCO, TEDDY (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  3. BALDOS, EWAL (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  4. BOSIS, PANTOY (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  5. DELMONTE, ARTEMIO SR. (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  6. DELMONTE, RUBY (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  7. DIU, MASING (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  8. ENGO, RENERIO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  9. HERMANO, EDWARD (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  10. LIM, ANTOLIN (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  11. MORALLOS, LOLONG (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  12. NEBRIDA, ALLAN (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  13. OPEÑA, ANNDE
    (INDEPENDENT)
  14. PAJARES, REDENTOR (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  15. QUILICOL, NORCIO JR. (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  16. SIDRO, MAGIE (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  17. URBANO, FAUSTO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)

MAYOR – LAS NAVAS

  1. ASINAS, DECOROSO (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  2. PAJUELAS, AKELLY (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  3. TAN, MINDA (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)

VICE-MAYOR – LAS NAVAS

  1. TAN, ARLITO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  2. TAN, EMIL (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  3. ULTRA, ESTEBAN (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)

COUNCILOR – LAS NAVAS

  1. ACOMPAÑADO, BIENVINIDO (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  2. ACOMPANIADO, HORACE (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  3. ADANTE, NOE (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  4. BANDAL, LEBI
    (INDEPENDENT)
  5. CASIO, ANTONIO SR. (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  6. CELAJES, ARTEMIO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  7. DURITAN, LOLITO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  8. EMPAG, AYE (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  9. EMPON, RODOLFO (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  10. FLORANO, LEOMER (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  11. GOLONDRINA, ROMY (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  12. HIRAMIA, NATTY (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  13. KING, JONATHAN (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  14. LLUZ, FLOREPES (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  15. LLUZ, JESUS JR. (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  16. MERCADER, NELSON (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  17. ORNADA, GENLY (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  18. ORONCILLO, NEILMAR (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  19. PAJUELAS, ALVIN
    (INDEPENDENT)
  20. ROBIS, ARLO (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  21. TAFALLA, ODAT (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  22. TENEDERO, HEGENIO (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  23. TILBE, MYRNA
    (INDEPENDENT)
  24. ULTRA, FRANCIS (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  25. YRUMA, RUDY (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)

MAYOR – LAVEZARES

  1. EBDANE, PLOYPLOY (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  2. SALUDAGA, TINGTING (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  3. UBAS, BORGY (NPC)
    (NATIONALIST PEOPLES’ COALITION)

VICE-MAYOR – LAVEZARES

  1. MARTIRES, AWE (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  2. TURLA, AWE (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)

COUNCILOR – LAVEZARES

  1. ADRIATICO, DONDON (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  2. AGASANG, EGA (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  3. BATILES, JUNTOLIN JR. (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  4. CABILI, BONGAY (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  5. CAGSAWA, HUGO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  6. CUYCO, DAN (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  7. EBDANE, TOTI
    (INDEPENDENT)
  8. EULIN, APOG (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  9. GARCIA, PAULLAND
    (INDEPENDENT)
  10. LIM, FE (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  11. LIM, LEO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  12. LLAMASARES, JAY AR (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  13. NUEZ, PEHOG (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  14. OLIVERIO, TATOY (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  15. PRESTO, ENGGEL (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  16. ROSADIÑO, LITO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  17. SALVADOR, CALOY (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  18. TIMOTEO, GIL
    (INDEPENDENT)
  19. TIOZON, DODOY (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)

MAYOR – LOPE DE VEGA

  1. CUSTORIO, MARIA (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  2. PALLOC, ANA (LP)
    (LIBERAL PARTY)

VICE-MAYOR – LOPE DE VEGA

  1. SALUDARIO, BOBBY (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  2. SALUNOY, JOSE SR. (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)

COUNCILOR – LOPE DE VEGA

  1. ALVAREZ, DOMINGO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  2. CARPIO, DEOCISIMO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  3. CINCO, KATHLEEN (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  4. CUANICO, DARWIN (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  5. DE ANDRES, VIVENCIO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  6. ESPEDILLA, DANILO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  7. JUSTAN, OSCAR (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  8. JUSTAN, ROGELIO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  9. LIM, SOCORRO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  10. SABILAO, CRITNER (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  11. SAGORIO, SARAH (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  12. SALUDARIO, DANILO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  13. SALUDARIO, JOSELITO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  14. SALUNOY, JOSE JR. (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  15. TONOG, IBARRA (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  16. VIRTUDES, ALUCALEO (LP)
    (LIBERAL PARTY)

MAYOR – MAPANAS

  1. LAODENIO, LEONIDA (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  2. TEJANO, TOM (LP)
    (LIBERAL PARTY)

VICE-MAYOR – MAPANAS

  1. LONGCOP, ROGER (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  2. TENEDERO, NORMITA (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)

COUNCILOR – MAPANAS

  1. ADA, EUSEBIO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  2. ADA, MANSING (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  3. BAJADO, ARTEMIO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  4. BANDILLA, NORA (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  5. BERNADAS, SUZETTE (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  6. BORJA, ARIEL (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  7. CAJONTOY, PEDRO JR. (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  8. CAPOQUIAN, POGHOK (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  9. CAPOQUIAN, ROMENA (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  10. CREBELLO, CATALINO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  11. ESPONILLA, FRANCISCO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  12. JAGONOY, EYAM (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  13. LONGCOP, RUFINO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  14. PAJARES, CHANDO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  15. TEJANO, PILO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  16. TEJANO, RENIO (LP)
    (LIBERAL PARTY)

MAYOR – MONDRAGON

  1. CABALITAN, MATIAS (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  2. MADERA, JOJO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  3. TAGLE, RAUL (AKBAYAN)
    (AKBAYAN (CITIZENS’ ACTION PARTY))

VICE-MAYOR – MONDRAGON

  1. CONGE, RAYMUNDO SR. (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  2. MALOBAGO, JUN
    (INDEPENDENT)
  3. MORILLO, EFREN (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)

COUNCILOR – MONDRAGON

  1. ABALON, ROWENA (AKBAYAN)
    (AKBAYAN (CITIZENS’ ACTION PARTY))
  2. ADRAYAN, AMAR (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  3. AGUILANDO, ANTONIO (AKBAYAN)
    (AKBAYAN (CITIZENS’ ACTION PARTY))
  4. BUGNA, MARLITO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  5. CASTILLO, ANTONIO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  6. CHIN, ABENTINO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  7. DAPULAG, ESTANISLAO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  8. DE FRANCISCA, SITO (AKBAYAN)
    (AKBAYAN (CITIZENS’ ACTION PARTY))
  9. DE GUIA, ORLANDO
    (INDEPENDENT)
  10. DIAZ, NORIEL (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  11. DOMASIG, EDDIE (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  12. GALING, RUDY (AKBAYAN)
    (AKBAYAN (CITIZENS’ ACTION PARTY))
  13. GULAREZ, VICENTE (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  14. MANANGUITE, ARTHUR (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  15. MARQUITA, MYLA (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  16. MORILLO, ZOSIMO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  17. NAZ, JULIET (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  18. POCHE, ANTONIO JR. (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  19. UNAY, DAWN
    (INDEPENDENT)
  20. UNAY, GIL (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  21. UY, ELISA (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  22. UY-OCO, EVELYN
    (INDEPENDENT)
  23. VILLADOLID, MA. LUCIA (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)

MAYOR – PALAPAG

  1. AOYANG, MANUEL (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  2. DAIZ, CADO (LP)
    (LIBERAL PARTY)

VICE-MAYOR – PALAPAG

  1. AGNO, ROBILLA (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  2. GOREMBALEM, BEN (LP)
    (LIBERAL PARTY)

COUNCILOR – PALAPAG

  1. BELLO, FELIX (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  2. CABALLA, DADING
    (INDEPENDENT)
  3. CALOT, ELENO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  4. CAPARROSO, GLICERIO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  5. CHY, VICENTE (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  6. EVARDONE, MANUEL (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  7. EVARDONE, SONIA (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  8. GO, NARDO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  9. JAVIER, ANACORITO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  10. LAORENO, PEPITO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  11. MILITAR, TIBOD
    (INDEPENDENT)
  12. NASAM, PACITA (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  13. ORANE, FE (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  14. PAJARITO, VIRGILIA (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  15. PANCHO, ANTONIO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  16. PLUMA, BOYBOY
    (INDEPENDENT)
  17. QUIBAL, TRINING (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  18. TAN, ROMULO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  19. VICENCIO, JUMA (LP)
    (LIBERAL PARTY)

MAYOR – PAMBUJAN

  1. BALANQUIT, LINO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  2. TAN, ROGELIO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)

VICE-MAYOR – PAMBUJAN

  1. MEJOS, EDUVIGIO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  2. TAN, TIRSO JR. (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)

COUNCILOR – PAMBUJAN

  1. ABOBO, CINDY (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  2. BALANQUIT, DAISY (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  3. CORNEJO, LINO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  4. CU, SIOBE (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  5. DELA CRUZ, DELMA (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  6. DELA CRUZ, OFELIA (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  7. LOBOS, BOY (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  8. LUCBAN, ERLINDA (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  9. LUCBAN, MELANY (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  10. MATIC, ROMY (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  11. REMIGIO, AURING (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  12. SALAZAR, OMI (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  13. SIERVO, RENATO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  14. SOSING, EPING (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  15. TAGLE, BOY (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  16. YONGCO, REDITO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)

MAYOR – ROSARIO

  1. BALLICUD, ERNING (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  2. MIRANDA, GERARDO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  3. TURLA, CONRADO
    (INDEPENDENT)

VICE-MAYOR – ROSARIO

  1. DIN, ARTURO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  2. TURLA, RONALD (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)

COUNCILOR – ROSARIO

  1. ALCERA, IGMEDIO SR. (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  2. ARILLO, JUNJUN (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  3. BALLICUD, JESSIE (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  4. BALLICUD, ROQUE (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  5. BAUTISTA, RICKY (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  6. BIDO, ELEAZER
    (INDEPENDENT)
  7. CARDEÑO, HELEN (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  8. DIN, ABRAHAM (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  9. ENGUERRA, NELIA (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  10. GUTIERREZ, EDWIN (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  11. LANANG, VIRGILIO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  12. ORQUIN, BALTAZAR
    (INDEPENDENT)
  13. ORQUIN, THELMA (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  14. PEDERIO, MAXIMINO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  15. PORTES, ARTURO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  16. PURA, RUBEN (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  17. TOMO, VENANCIO JR. (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  18. TURLA, ALLAN (LP)
    (LIBERAL PARTY)

MAYOR – SAN ANTONIO

  1. BAGUIOSO, RUDY (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  2. ZAMORA, MARIDEL (LP)
    (LIBERAL PARTY)

VICE-MAYOR – SAN ANTONIO

  1. ESQUILON, FLORDELIZA (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  2. MONDOÑEDO, RUPERTO (LP)
    (LIBERAL PARTY)

COUNCILOR – SAN ANTONIO

  1. AGATON, ZOSIMO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  2. ALMASCO, SANTIAGO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  3. ANG, PERLA (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  4. BALLICUD, ALBRETCH (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  5. BERBON, JEFFREY (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  6. CAPILLAS, MARTIN
    (INDEPENDENT)
  7. DEVORA, JESSEL (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  8. GENOTIVA, GENELITA (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  9. LUCERO, RHODA (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  10. MACAWILE, KAREN (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  11. MONDIGO, PLACIDO III (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  12. OLITAN, JOJIT (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  13. PALACIO, MARK
    (INDEPENDENT)
  14. SERAGON, ARTURO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  15. SERATO, THELMA (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  16. SOLANA, RUEL (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  17. TAMPARIA, SHIRLEY (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  18. UY, NEOVIE (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)

MAYOR – SAN ISIDRO

  1. AVILA, CONRADO SR. (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  2. CASCAÑO, EDGAR
    (INDEPENDENT)
  3. MONDIGO, GLICERO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)

VICE-MAYOR – SAN ISIDRO

  1. ESTRERA, VICTORIA
    (INDEPENDENT)
  2. FORMARAN, DICK (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  3. IBAÑEZ, VICTORINO (LP)
    (LIBERAL PARTY)

COUNCILOR – SAN ISIDRO

  1. ANABE, MERCORA
    (INDEPENDENT)
  2. ASTORIANO, MICHELL
    (INDEPENDENT)
  3. AVILA, DANTE (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  4. BELTRAN, LEILA (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  5. BULAWAN, ELAD
    (INDEPENDENT)
  6. CABATINGAN, JENALYN
    (INDEPENDENT)
  7. CABINTOY, DENNIS (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  8. CASTILLO, LOPE SR. (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  9. CATARUNGAN, CRIS (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  10. CELAJES, JOSELITO
    (INDEPENDENT)
  11. COMENDADOR, DIONITO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  12. GALOY, ALFREDO
    (INDEPENDENT)
  13. HERRERA, JONSANIE JR.
    (INDEPENDENT)
  14. MANTAL, EDWARDO
    (INDEPENDENT)
  15. MARIANO, CARLITO JR. (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  16. OLANO, MELANIO JR. (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  17. OMBROG, NASING
    (INDEPENDENT)
  18. PALOP, RODULFO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  19. PASCARAN, VANGIE (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  20. PORTILES, RISTY
    (INDEPENDENT)
  21. SABAYO, ROLDAN (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  22. SALOMON, BILLY (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  23. SALOR, GENEROSO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  24. SAMPAYAN, JOEL (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  25. SAMPAYAN, MELANIO
    (INDEPENDENT)
  26. TOMACAS, WILSON (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  27. VILLAMOR, LOURDES (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  28. VILLANUEVA, MACARIO
    (INDEPENDENT)

MAYOR – SAN JOSE

  1. DEL VALLE, QUILINO
    (INDEPENDENT)
  2. LUZON, DAMIAN JR. (LP)
    (LIBERAL PARTY)

VICE-MAYOR – SAN JOSE

  1. BALASOLLA, NIELVEN (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  2. BALLESTA, JOSE AGRIPINO (LP)
    (LIBERAL PARTY)

COUNCILOR – SAN JOSE

  1. BALASOLLA, VHIM (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  2. BELLAFLORES, MYRLIN (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  3. CLOMA, CESAR (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  4. ESPINAR, DORY (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  5. EVARISTO, NANCY (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  6. HORCASITAS, PANING (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  7. LUZON, PRESIAN (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  8. MORA, MARCELINO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  9. NOTADO, BENJAMIN (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  10. NUALLA, ERNESTO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  11. PEDERIO, CERLITO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  12. PEREZ, ESTELITO JR. (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  13. PUAZO, EFREN (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  14. SALIGUMBA, REYNALDO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  15. SOMORAY, ISAIAS (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)

MAYOR – SAN ROQUE

  1. ABALON, DON (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  2. CURSO, JOCELYN (LP)
    (LIBERAL PARTY)

VICE-MAYOR – SAN ROQUE

  1. BANTILO, BOTOY (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  2. TAN, DANTE (LP)
    (LIBERAL PARTY)

COUNCILOR – SAN ROQUE

  1. ABALON, DON JOHN (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  2. ACEBUCHE, LAYO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  3. ACIBAR, LOLONG (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  4. ADOR, JUVY (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  5. BALUYOT, ANTOLIN (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  6. CAGRO, SOLY (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  7. CAPARROSO, LUZVIMINDA (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  8. CISNEROS, JINCKY (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  9. DACUT, ADRIANO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  10. JARITO, FEDDIE
    (INDEPENDENT)
  11. LAGRIMAS, ALVIN (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  12. LI, CONRADO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  13. LIM, DUDAY (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  14. LIM, JOSE MARIANO
    (INDEPENDENT)
  15. LUCERO, DIOMY (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  16. MAGPAYO, ELITO
    (INDEPENDENT)
  17. MORADO, MELCHOR
    (INDEPENDENT)
  18. RAMIREZ, ETHEL (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  19. TIMAN, GIL JR. (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  20. TUBA, REMEGIO (LP)
    (LIBERAL PARTY)

MAYOR – SAN VICENTE

  1. DALAC, CARLITO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  2. LUÑEZA, TITO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)

VICE-MAYOR – SAN VICENTE

  1. DAMIAR, EDGAR (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  2. FRANCISCO, FRANCO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)

COUNCILOR – SAN VICENTE

  1. ALBUERA, LENITA (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  2. ALIG, GALICANO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  3. BUENO, WILLY (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  4. DAVID, ROLITO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  5. DEL CORRO, FELIPE (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  6. DELA CRUZ, SAMUEL (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  7. FRANCISCO, ROSALIE (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  8. GABONA, JORNIDO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  9. IBAÑEZ, JAY (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  10. MAHINAY, PABLING (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  11. MAHUSAY, RENIER (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  12. MALUGAO, VIRGILIO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  13. MASDO, CRISPIN
    (INDEPENDENT)
  14. MONARES, JOE (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  15. MONTICALVO, ROLITO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  16. PLOCIOS, ELEUTERIO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  17. TRINIDAD, HOMER (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)

MAYOR – SILVINO LOBOS

  1. GILLAMAC, KO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  2. MANANGUETE, SUSAN (LP)
    (LIBERAL PARTY)

 

VICE-MAYOR – SILVINO LOBOS

  1. ABUEZA, GIGI (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  2. VELASCO, EBEK (LP)
    (LIBERAL PARTY)

COUNCILOR – SILVINO LOBOS

  1. ABUEZA, TIDAY (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  2. ANTERIO, LIZA (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  3. BASARTE, NONONG (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  4. CARPIO, LANIE (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  5. CELAJES, JENNY (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  6. DELA CRUZ, JOEL (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  7. EQUIZA, BOY
    (INDEPENDENT)
  8. MARINO, JOJO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  9. MERINO, ALICIA (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  10. NITOR, ROLY (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  11. RONDA, SARIE (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  12. SILVESTRE, ESO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  13. SILVESTRE, NENENG (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  14. SURIO, EDINAL (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  15. SURIO, PEDRING (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  16. SURIO, SINGGOY (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  17. TENEDERO, OMIE (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)

MAYOR – VICTORIA

  1. ARDALES, JOSE (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  2. JUMAMIL, DODONG (LP)
    (LIBERAL PARTY)

VICE-MAYOR – VICTORIA

  1. ALILUYA, ANSELMO JR. (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  2. PUROG, NICOLAS JR. (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)

COUNCILOR – VICTORIA

  1. CASTILLO, DOY (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  2. CASYAO, NESTOR (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  3. CENTINO, GRACIANO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  4. COLLAMAR, LAN (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  5. ESPONILLA, GAYLORD (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  6. GALON, ROMEO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  7. GARBILAO, DANILO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  8. LAURENTE, EUGENIO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  9. LEGASPI, DOLORES
    (INDEPENDENT)
  10. MEDICE, JUN (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  11. ONG, NELSON
    (INDEPENDENT)
  12. PORTILES, MARCOS (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  13. SABAYO, TINTIN (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  14. SABIDO, JONAY (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  15. SIAGO, ARNEL (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  16. SUBIAGA, ARLENE (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  17. VERDE, DOYE (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  18. VILORIA, FE (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)

Comments

comments