Misamis Occidental Local Candidates 2013

0
1,043 views

The Misamis Occidental local candidates for May 2013 elections are available here. All official candidates running for governor, vice-governor, board member (sangguniang panlalawigan member), congressman, mayor, vice-mayor, and councilor (sangguniang bayan member) are provided here for your reference.

We also provided you here mock elections for some positions for you to cast your votes.

These elections will be held in the province of Misamis Occidental for governor, board members, congressmen, mayors and councilor positions on May 13, 2013.

PROVINCIAL GOVERNOR

  1. RAMIRO, HERMINIA (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  2. YAP, PACITA
    (INDEPENDENT)

PROVINCIAL VICE-GOVERNOR

  1. ALMONTE, AURORA VIRGINIA
    (INDEPENDENT)
  2. PAGALARAN, INOCENCIO JR. (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)

MEMBER, SANGGUNIANG PANLALAWIGAN

FIRST DISTRICT

  1. AZCUNA, PHILIP (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  2. BULAWIN, ANGGING (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)
  3. CAGAS, RAMON
    (INDEPENDENT)
  4. DAMINAR, ZALDY (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)
  5. DE LOS SANTOS, JIM (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)
  6. FAMAS, HENRY
    (INDEPENDENT)
  7. GALINDO, BENJAMIN
    (INDEPENDENT)
  8. YAP, ROY (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  9. YAPE, LOVELY LIEZL (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)

SECOND DISTRICT

    1. AGOT, MORPHEUS (NUP)
      (NATIONAL UNITY PARTY)
    2. FLORIDA, EDWIN (NUP)
      (NATIONAL UNITY PARTY)
    3. NAVARRO, DAVID (NUP)
      (NATIONAL UNITY PARTY)
    4. NERI, BEBIE (NP)
      (NACIONALISTA PARTY)
    5. OLEGARIO,GERARD TEODORICO(NUP)
      (NATIONAL UNITY PARTY)
    6. PAROJINOG, RICARDO (NUP)
      (NATIONAL UNITY PARTY)
    7. REVELO, ELIAS (LP)
      (LIBERAL PARTY)

MEMBER, HOUSE OF REPRESENTATIVES

FIRST DISTRICT

  1. ALMONTE, JORGE (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  2. OMANDAM, FRANKLIN
    (INDEPENDENT)

SECOND DISTRICT

    1. OAMINAL, HENRY (NP)
      (NACIONALISTA PARTY)
    2. OCAMPOS, LORETO LEO (LP)
      (LIBERAL PARTY)

MAYOR – ALORAN

  1. MUTIA, GUARDSON (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  2. REGALADO, JIMMY (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)

VICE-MAYOR – ALORAN

  1. ALAS, GLENN VALENTINO (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  2. REGALADO, LENARD (LP)
    (LIBERAL PARTY)

COUNCILOR – ALORAN

  1. AGUILAR, GINALYN (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  2. ALAS, JEREMIAS JR. (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  3. BANATAO, PETER (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  4. BUENSALIDA, TATA (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)
  5. CAGA-ANAN, ROLANDO (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)
  6. CAWIT, REMY (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)
  7. CHUA, LINO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  8. DAGA-ANG, ALFREDO
    (INDEPENDENT)
  9. DUMAGAN, AGNES
    (INDEPENDENT)
  10. GUANTERO, FERDINAND
    (INDEPENDENT)
  11. LAMBERANG, PAS-ALE (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  12. MANON-OG, BRENDA
    (INDEPENDENT)
  13. NILLAS, EDGAR (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  14. OMEGA, ELIAS (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  15. PADERANGA, ABET (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)
  16. ROA, JUNIPHER (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)

MAYOR – BALIANGAO

  1. JALOSJOS, SVETLANA (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  2. YAP, AGNE SR. (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)

VICE-MAYOR – BALIANGAO

  1. CHIONG, HANEYA THERESA (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  2. YAP, JOJO (LP)
    (LIBERAL PARTY)

COUNCILOR – BALIANGAO

  1. ARMADA, ABRAHAM (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  2. ARMADA, JAMES (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  3. BOLOTAOLO, JINNY (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  4. BORBON, ROMMEL (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  5. BUENO, ELSA (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  6. CATALAN, MATIAS
    (INDEPENDENT)
  7. DE LEON, JONATHAN (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  8. GARAY, GERPE (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  9. GOOC, ROEL (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  10. JIMENEZ, AUGUST (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  11. PUYOD, JAIME (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  12. SUMILE, DODONG
    (INDEPENDENT)
  13. TAN, RODULPH (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  14. TENORIO, JOSEPH SR. (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  15. TUMAPON, JUAN (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  16. VELEZ, JOEL GUILLERMO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  17. YAP, NITA (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  18. YAP, REYNOLD (LP)
    (LIBERAL PARTY)

MAYOR – BONIFACIO

  1. CUAMBOT, EPER
    (INDEPENDENT)
  2. DELES, PRESLI (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  3. DUMANJUG, BELEN (LP)
    (LIBERAL PARTY)

VICE-MAYOR – BONIFACIO

  1. ALJAS, ALLAN (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  2. DUMANJUG, SAMMY (LP)
    (LIBERAL PARTY)

COUNCILOR – BONIFACIO

  1. ARNOCO, MARLON (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  2. CABARDO, LEVI (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  3. CABILAN, JR (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  4. CUIZON, BANDEN (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  5. CUIZON, JERRY (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  6. DAGA-AS, WARLITO (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  7. DUYAG, JERRY (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  8. ENOMAR, ROGER SR. (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  9. GABO, DUNGA (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  10. LANGGA, ROMMY (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  11. MARTINEZ, ALEX (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  12. OMETER, HENRY (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  13. PONCE, PANING (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  14. ROBLE, ROSE (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  15. SUCO, MEYOT (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  16. SUICO, MEMET (LP)
    (LIBERAL PARTY)

MAYOR – CALAMBA

  1. ATAY, MARJORIE
    (INDEPENDENT)
  2. VILLANUEVA, EZEL (LP)
    (LIBERAL PARTY)

VICE-MAYOR – CALAMBA

  1. ENERIO, TATAY-NONOY (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)

COUNCILOR – CALAMBA

  1. BOLOTAOLO, JUDELYN (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)
  2. CALE, NONOY
    (INDEPENDENT)
  3. GARCIA, BONG (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  4. IMAN, EDGAR (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  5. INTONG, JOELITO (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)
  6. JANGAD, FRANCO
    (INDEPENDENT)
  7. JUMALON, JUAN
    (INDEPENDENT)
  8. LAWAS, ANTONIO SR.
    (INDEPENDENT)
  9. LEONARDO, BOYET (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  10. MALAYAO, JOSEPH
    (INDEPENDENT)
  11. MEDIJA, ZENAIDA (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  12. NERI, TABOY
    (INDEPENDENT)
  13. PAGALARAN, RODOLFO (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)
  14. QUIZA, JORGE (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  15. YAP, DARLING
    (INDEPENDENT)

MAYOR – CLARIN

  1. NAVARRO, ELSA (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  2. TAGALOGUIN, SEMIE (LP)
    (LIBERAL PARTY)

VICE-MAYOR – CLARIN

  1. ROA, LORING (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  2. TAGALOGUIN, BOBBY (LP)
    (LIBERAL PARTY)

COUNCILOR – CLARIN

  1. CASTRO, MARIO CHENN (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  2. DABON, PEPE (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  3. ESPEJO, ARNEL (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  4. GARAY, MAELING (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  5. GARLIT, PRINCE (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  6. JIMENEZ, NILO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  7. JUMAO-AS, ENGR. (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  8. LABUGA, MACAO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  9. MALIAO, JERRY
    (INDEPENDENT)
  10. MANGUBAT, JASMIN
    (INDEPENDENT)
  11. MEDELLIN, KIMBERLY ANN DAWN
    (INDEPENDENT)
  12. MILVAR, BEBE (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  13. NAVARRO, DAN (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  14. OCHATE, FELIPE (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  15. ROA, EMETERIO SR. (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  16. SAQUIN, GERSON (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  17. TACTACON, LOLOY (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  18. TAGALOGUIN, BONJING (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  19. TEJADA, DOLPO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)

MAYOR – CONCEPCION

  1. VIÑA, JUANIDY (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)

VICE-MAYOR – CONCEPCION

  1. OMANDAM, RUBEN (LP)
    (LIBERAL PARTY)

COUNCILOR – CONCEPCION

  1. ANGGO, FRANCISCO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  2. BAGUNDOL, ROSELLER
    (INDEPENDENT)
  3. BALUYOS, LUCITO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  4. BATION, EDWIN
    (INDEPENDENT)
  5. BORONGAN, NELSON
    (INDEPENDENT)
  6. CABASAG, RODOLFO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  7. DOMOYAN, FELICIANA (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  8. GUMAPIT, RUBEN (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  9. LAMOSTE, ALFREDO SR. (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  10. LUMBAY, JEMAN
    (INDEPENDENT)
  11. MONTIPON, RONEL (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  12. RUDAS, SERGIO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  13. SUMALPONG, ROWENA
    (INDEPENDENT)

MAYOR – DON VICTORIANO CHIONGBIAN (DON MARIANO MARCOS)

  1. LLANES, ELSIE (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  2. LUNA, RODOLFO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  3. MONARES, ELSIE
    (INDEPENDENT)

VICE-MAYOR – DON VICTORIANO CHIONGBIAN (DON MARIANO MARCOS)

  1. HAMOY, BEL (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  2. PATA, DANNY (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  3. REVILLA, RAMON
    (INDEPENDENT)

COUNCILOR – DON VICTORIANO CHIONGBIAN (DON MARIANO MARCOS)

  1. ABALLE, JUVEN (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  2. ALAYAAY, ELIAS (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  3. ALENSONORIN, JIE JIE (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  4. ANCHEZ, RENATO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  5. ANDO, ARNOLFO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  6. ANSAO, NACARIO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  7. CADAY, JUNNIFER (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  8. EDULLANTES, ZENAIDA (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  9. LABADAN, PABLITA (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  10. LABASTIN, VICTOR
    (INDEPENDENT)
  11. LAGAS, JUNAR (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  12. LIGUE, ALLY (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  13. MAG-USARA, NIDA
    (INDEPENDENT)
  14. MALOLOY-ON, ROMEO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  15. MAMONTA, BERNAL
    (INDEPENDENT)
  16. PONDARA, GERRY
    (INDEPENDENT)
  17. PONDARA, LOLOY (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  18. TABATA, ONDO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  19. URSONAL, EVELYN (LP)
    (LIBERAL PARTY)

MAYOR – JIMENEZ

  1. BALAIS, ROSARIO (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  2. LIM, NORMA (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)

VICE-MAYOR – JIMENEZ

  1. BOMEDIANO, ANGELO
    (INDEPENDENT)
  2. CHIONG, JOSELITO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  3. DE LOS SANTOS, MARIBEL (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)

COUNCILOR – JIMENEZ

  1. ANG, FRANK
    (INDEPENDENT)
  2. APAO, DIOGENES
    (INDEPENDENT)
  3. BAG-AO, ELMER (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  4. BALAIS, JUDENES SR. (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  5. BALAT, LUTHER
    (INDEPENDENT)
  6. BAMA, LORENA
    (INDEPENDENT)
  7. BHAGWANI, LORETO
    (INDEPENDENT)
  8. BOMBEO, SERGIO (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  9. CABUG, ROWNIL JAMES (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  10. CHUA, HARRY
    (INDEPENDENT)
  11. COPINGCO, ELDE
    (INDEPENDENT)
  12. DAMINAR, BESSIE (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  13. HILAGA, JOHN
    (INDEPENDENT)
  14. LIMQUIMBO, LINA (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)
  15. MEDEZ, MARILYN (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)
  16. NOBLEZA, MELY DAISY (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  17. PALANGAN, DICK (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  18. PASA, CONSORITA (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  19. PENDON, JIKITZ
    (INDEPENDENT)
  20. SERINO, TITO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  21. SULLANO, VEDE (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  22. TIMTIM, ROMULO (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  23. UY, ILDEFONSO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  24. VERANO, LOLOY
    (INDEPENDENT)
  25. YABO, ROGELIO (LP)
    (LIBERAL PARTY)

MAYOR – LOPEZ JAENA

  1. GUTIERREZ, MICHAEL (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  2. MIGRIÑO, MARTIN (LP)
    (LIBERAL PARTY)

VICE-MAYOR – LOPEZ JAENA

  1. BERGADO, JAY (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  2. TACLOB, ISRAELSON (LP)
    (LIBERAL PARTY)

COUNCILOR – LOPEZ JAENA

  1. ARAÑO, LEO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  2. BALANGAO, ROBERTO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  3. BUAQUIÑA, DIONISIO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  4. CALE, AZON (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  5. CALOG, HONEY RAY (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  6. COTALES, FERNANDO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  7. DOLOGUIN, ALEX
    (INDEPENDENT)
  8. DOLOTALLAS, MAGNO JR. (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  9. DULALAS, RICHALD (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  10. GERBESE, ABUNDIO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  11. HOSIER, GLORIA (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  12. IYOG, MARITO
    (INDEPENDENT)
  13. JACINTO, PAT
    (INDEPENDENT)
  14. LIMPAHAN, FLOREME
    (INDEPENDENT)
  15. LONTOK, BEBOT (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  16. MAGSAYO, BONG (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  17. MICARANDAYO, BING (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  18. PEROCHO, DONDON (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  19. TINGCANG, JOEL (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  20. YUNTING, RIC (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)

MAYOR – OROQUIETA CITY

  1. ALMONTE, JASON (LP)
    (LIBERAL PARTY)

VICE-MAYOR – OROQUIETA CITY

  1. GUANTERO, HARRY (LP)
    (LIBERAL PARTY)

COUNCILOR – OROQUIETA CITY

  1. ALA, ALAY (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  2. AZCUNA, LEONILO (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)
  3. BATION, NILO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  4. BLASCO, JUN (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  5. BORBON, JESELIE (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  6. CATANE, DON-DON (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  7. DIGAL, OSCAR (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  8. FERNANDEZ, JOEL (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  9. GUANTERO, VINCENT (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  10. MICULOB, MELVIN (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)
  11. REGALADO, HENRY JR. (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  12. VILLABERT, RICHARD (LP)
    (LIBERAL PARTY)

MAYOR – OZAMIS CITY

  1. PAROJINOG, ALDONG (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  2. ROMERO, ROLAND (LP)
    (LIBERAL PARTY)

VICE-MAYOR – OZAMIS CITY

  1. OCAMPOS, GINA (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  2. PAROJINOG-ECHAVEZ, NOVA (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)

COUNCILOR – OZAMIS CITY

  1. AUMAN, RICO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  2. BALGUE, FRITZ NEIL (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  3. BERNAD, TONY BERNS (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  4. BINAY, JESUS SEVERINO
    (INDEPENDENT)
  5. CANTAGO, BARAKS (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  6. CARTAJENAS, LOLOY (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  7. CEBEDO, EDUARDO
    (INDEPENDENT)
  8. DALAORAO, MANOLITA (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  9. DALID, AGUSTIN (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  10. DINORO, NATHANIEL JR. (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  11. DOCDOR, ELEUBERTO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  12. ELCARTE, ALLEN
    (INDEPENDENT)
  13. FERRAREN, MARIO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  14. JIMENEZ, ROMEO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  15. LINSAG, NENE (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  16. LUANSING, GIRLET (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  17. MECAROS, TARYN SR. (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  18. PAROJINOG, OCTAVIO JR. (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  19. SAQUIN, DODONG (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  20. TAGAL, MIKEL (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  21. YBAÑEZ, JOSE MARION
    (INDEPENDENT)

MAYOR – PANAON

  1. PAYLAGA, JUN (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)

VICE-MAYOR – PANAON

  1. PAYLAGA-LIM, TATA (LP)
    (LIBERAL PARTY)

COUNCILOR – PANAON

  1. ABAPO, EDGAR SR. (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)
  2. CAMUNAY, AL (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)
  3. DAZO, ULY
    (INDEPENDENT)
  4. GALLEROS, BEBE (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  5. LEOPOLDO, LEAH (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  6. PAYE, VINCENT (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  7. TADLAS, FELISA (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)
  8. TE, BON BING (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  9. TINDAHAN, NORMAN (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)

MAYOR – PLARIDEL

  1. TY, DIEGO (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  2. VILLANUEVA, AGNES (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)

VICE-MAYOR – PLARIDEL

  1. MOTUS, JED
    (INDEPENDENT)
  2. TAN, JIM (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)
  3. TY, PIPIT (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)

COUNCILOR – PLARIDEL

  1. AVILES, LUCITA (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  2. BANDIALA, PRINCE KIEN (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  3. BULANG, SUNNY (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)
  4. BULAWIN, HENRY (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)
  5. DOYUNGAN, MARY ANN
    (INDEPENDENT)
  6. DUMALAGAN, AGA (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  7. ELORDE, BIENVENIDO (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)
  8. ENANORIA, MANOLING (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  9. ENGUITO, NONOY (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  10. JUTBA, IVIE (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  11. MAGSALAY, RECARDO (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)
  12. MAQUILING, LORETO (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)
  13. OMANDAM, VICENTE JR. (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  14. PARADIANG, ALGELYN (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  15. PLUMA, MYRA (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)
  16. ROLLORATA, CANDIDO
    (INDEPENDENT)
  17. TAN, CHARLITO (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)
  18. TAYRUS, LINO
    (INDEPENDENT)
  19. YAP, MARILOU (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)

MAYOR – SAPANG DALAGA

  1. ANIMAS, MANUEL (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)

VICE-MAYOR – SAPANG DALAGA

  1. ANIMAS, DONJIE (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)

COUNCILOR – SAPANG DALAGA

  1. ANIMAS, EMILOU (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)
  2. BANTILAN, CLIFFORD (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)
  3. DELOS SANTOS, EDUARDO (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)
  4. GAHAPON, VICTORIA (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)
  5. GARCIA, KIM (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  6. MANIWAN, ROSENA (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)
  7. MAYONILA, SAMUEL (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)
  8. SUMINGUIT, ALLAN (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)

MAYOR – SINACABAN

  1. LOOD, DELLO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  2. MAHILAC, CRIS (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)

VICE-MAYOR – SINACABAN

  1. TIU, INSEN (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  2. TIU, JUANITO SR. (LP)
    (LIBERAL PARTY)

COUNCILOR – SINACABAN

  1. ABUTON, LAURITO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  2. AGANOS, MAMERTO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  3. APAO, LIBBY (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  4. BALORIA, FILO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  5. DYBONGCO, ROLANDO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  6. ENOT, BOY (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)
  7. JAPUS, GERSON (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  8. LAGAS, RENATO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  9. LOOD, ANGELI (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  10. MAGADAN, WILFREDO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  11. MEJARES, CITO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  12. NARANJO, RAEM (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  13. PAILDEN, MARIA ELENA (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  14. PAYE, MARTIN (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  15. REDUCTO, BILBOY (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  16. UY, EZER
    (INDEPENDENT)
  17. VENTE, ADONG (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)

MAYOR – TANGUB CITY

  1. OCAMPOS, BONG (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  2. TAN, PHILIP (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)

VICE-MAYOR – TANGUB CITY

  1. ALOTA, EDEMAR (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  2. CHIONG, JOJO (LP)
    (LIBERAL PARTY)

COUNCILOR – TANGUB CITY

  1. AGOT, DOMINIC (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  2. ALNGOHURO, ELNORA (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  3. BANTUG, NORMAN
    (INDEPENDENT)
  4. BUENBRAZO, SAMUEL (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  5. CAJITA, RUTH (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  6. CANAMA, WILMA (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  7. CARRIAGA, ROMEO SR. (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  8. CHIONG, JUNJIE (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  9. CONOL, YONG-YONG (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  10. DAVEN, MERCY
    (INDEPENDENT)
  11. DECINA, TITO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  12. DEL VALLE, ANECILIN (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  13. FLORIDA, EMIGDIO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  14. GRIPO, EDILBERTO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  15. JIMENEZ, RONDY (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  16. KAAMIÑO, JONAS (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  17. MIRONTOS, SOFRONIO
    (INDEPENDENT)
  18. ORDENIZA, LUCIO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  19. PALAD, JOHN (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  20. SULTAN, CECILIO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  21. TABURADA, CALYONG (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  22. TROMPETA, MARIANO JR. (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  23. TUAL, DOMING (LP)
    (LIBERAL PARTY)

MAYOR – TUDELA

  1. OBUT-ESTAÑO, ESTELA (LP)
    (LIBERAL PARTY)

VICE-MAYOR – TUDELA

  1. PAROJINOG, SAMUEL (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)

COUNCILOR – TUDELA

  1. ALCOSEBA, BONIFACIO (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)
  2. CENTILLAS, LORENZO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  3. CINCO, COLAS (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  4. DAABAY, JOVITO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  5. EDUSMA, LOLOY (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  6. ESTAÑO, HEINJIE (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  7. PADULLON, PRISCILLA (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  8. REVELO, CONSORCIA (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  9. SALVANERA, BIBIANO
    (INDEPENDENT)
  10. SARIGUMBA, JAIME (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  11. SUMATRA, GLEN (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  12. TAGUPA, ARISTARCO
    (INDEPENDENT)
  13. TAMPOOG, ROSITO JR. (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)
  14. TUBIGON, LIANE (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)

Comments

comments