Marinduque Local Candidates 2013

0
705 views
Bellarocca Island Resort and Spa in Marinduque Local Candidates
Bellarocca Island Resort and Spa in Marinduque | Photo grabbed from geisermaclang.com

The Marinduque local candidates for May 2013 elections are available here. All official candidates running for governor, vice-governor, board member (sangguniang panlalawigan member), congressman, mayor, vice-mayor, and councilor (sangguniang bayan member) are provided here for your reference.

We also provided you here mock elections for some positions for you to cast your votes.

These elections will be held in the province of Marinduque for governor, board members, congressmen, mayors and councilor positions on May 13, 2013.

Bellarocca Island Resort and Spa in Marinduque Local Candidates
Bellarocca Island Resort and Spa in Marinduque | Photo grabbed from geisermaclang.com

PROVINCIAL GOVERNOR

  1. CARRION, JOSE ANTONIO (NPC)
    (NATIONALIST PEOPLES’ COALITION)
  2. REYES, CARMENCITA (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  3. UY, DOC TONTON (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)

PROVINCIAL VICE-GOVERNOR

  1. ALVAREZ, JOSE (NPC)
    (NATIONALIST PEOPLES’ COALITION)
  2. BACORRO, DOC (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  3. GO, MEL (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)

MEMBER, SANGGUNIANG PANLALAWIGAN

FIRST DISTRICT

  1. ALIÑO, JT
    (INDEPENDENT)
  2. ANGELES, ADELINE (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  3. CABALLES, TET (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  4. MANDALIHAN, BASTE (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  5. OPIS, ROBERT (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  6. SEÑO, MARK ANTHONY (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  7. ZOLETA, CESARIA (NPC)
    (NATIONALIST PEOPLES’ COALITION)

SECOND DISTRICT

  1. AGUIRRE, MELY (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  2. BUENVIAJE, BENJO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  3. FERNANDEZ, JUAN JR. (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  4. LECAROZ, ARIS (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  5. RED, HAROLD (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  6. REVILLA, ACIO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  7. RICOHERMOSO, NORMA (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  8. ROSAS, EPIFANIA (LP)
    (LIBERAL PARTY)

MEMBER, HOUSE OF REPRESENTATIVES

  1. REYES, ATE GINA (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  2. VELASCO, LORD ALLAN JAY (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)

MAYOR – BOAC

  1. LABAY, JOVEN
    (INDEPENDENT)
  2. MADLA, ROBERTO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  3. NEPOMUCENO, ALLAN (LP)
    (LIBERAL PARTY)

VICE-MAYOR – BOAC

  1. DE LA SANTA, ROMEO
    (INDEPENDENT)
  2. LARGA, DAVE DANIEL
    (INDEPENDENT)
  3. MABUTE, WILSON (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  4. MAJABA, SIR LOUIE
    (INDEPENDENT)
  5. MARQUEZ, DANTE (LP)
    (LIBERAL PARTY)

COUNCILOR – BOAC

  1. BUHAIN, VANNI (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  2. CORTEZ, ERWIN (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  3. HERMOSA, HERMINIO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  4. LABOG, FROILAN
    (INDEPENDENT)
  5. LARGADO, BENNY (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  6. LARRACAS, ROLLY (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  7. LASTRA, PATRICIO JR.
    (INDEPENDENT)
  8. LAYLAY, SITO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  9. LEVA, JOJO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  10. LOTO, ROMULO
    (INDEPENDENT)
  11. MACALOOD, NORMA
    (INDEPENDENT)
  12. MAGALANG, MYKE (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  13. MASCAREÑAS, EDWIN
    (INDEPENDENT)
  14. MIRAFUENTE, ROBERTO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  15. MONTEMAR-GAYUTIN, MARIE (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  16. NAPILOT, JAYSON (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  17. OPAO, GERRY (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  18. OPIS-MERCADO, BERNADINE (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  19. PAGLINAWAN, SONNY (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  20. PALOMARES, CARLOS (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  21. SOLOMON, BENJAMIN I (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  22. YAP, GLORIOSO
    (INDEPENDENT)

MAYOR – BUENAVISTA

  1. MADRIGAL, RUSSELL (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)

VICE-MAYOR – BUENAVISTA

  1. SAGUID, MONTANO (LP)
    (LIBERAL PARTY)

COUNCILOR – BUENAVISTA

  1. AREVALO, BONG (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  2. FABRERO, BERT (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  3. FAMADICO, FRED
    (INDEPENDENT)
  4. LACDAO, JANMART
    (INDEPENDENT)
  5. MANTARING, SIR (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  6. NAVISA, VIRGILIO
    (INDEPENDENT)
  7. PAMPOLA, EDUARDO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  8. PE, ARLEIGH (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  9. PINAROC, TONY (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  10. REANZARES, NORBING
    (INDEPENDENT)
  11. RIEGO, WENIFREDO
    (INDEPENDENT)
  12. SADIWA, ANACLETO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  13. SADIWA, EDILBERTO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  14. SADIWA, MOLLY (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  15. SALVACION, ATE VERNIE (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  16. SECO, ROLAND
    (INDEPENDENT)
  17. SOTTO, FLORENCIO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  18. VITTO, DAVID
    (INDEPENDENT)
  19. VITTO, JONABETH (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  20. ZOLETA, FREDDIE (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)

MAYOR – GASAN

  1. LIM, VICKY (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  2. TOLENTINO, ROLANDO (LP)
    (LIBERAL PARTY)

VICE-MAYOR – GASAN

  1. ITURRALDE, ULY
    (INDEPENDENT)
  2. SAET, FLORANTE (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  3. SORE, JOSE MARIA (NPC)
    (NATIONALIST PEOPLES’ COALITION)
  4. SOSA, YUDEL (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)

COUNCILOR – GASAN

  1. AREVALO, BEETHOVEN
    (INDEPENDENT)
  2. ASUNCION, CELIA (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  3. BALITAAN, BELL (NPC)
    (NATIONALIST PEOPLES’ COALITION)
  4. CAPARROS, RODOLFO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  5. DU, LINA (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  6. ITURALDE, WINSTON (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  7. LAO, ELISA (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  8. LIM, HAROLD (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  9. LUNA, JOSE
    (INDEPENDENT)
  10. MADLA, BERT
    (INDEPENDENT)
  11. MORENO, OSCAR (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  12. MOTOL, DADONG
    (INDEPENDENT)
  13. PASCUAL, ARTHUR
    (INDEPENDENT)
  14. SADIAN, CEFERINO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  15. SADIUA, EDERLINDA (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  16. SAGUID, ROY
    (INDEPENDENT)
  17. SAJO, OFELIA (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  18. SALCEDO, MEYRICK (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  19. SALES, NESTOR (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  20. SAPORNA, IKE
    (INDEPENDENT)
  21. SCHROETTER, JOCELYN (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  22. SELDA, GENER (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  23. SENA, MARIANITO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  24. SENA, PEDRO
    (INDEPENDENT)
  25. SERDEÑA, ARTURO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  26. SOLETA, GENE
    (INDEPENDENT)
  27. UY, MICHAEL
    (INDEPENDENT)

MAYOR – MOGPOG

  1. GARCIA, JONAT (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  2. LIVELO, SENEN JR. (LP)
    (LIBERAL PARTY)

VICE-MAYOR – MOGPOG

  1. LUSTERIO, MONCHITO
    (INDEPENDENT)
  2. MAAC, MEL (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  3. MANTALA, LANDO
    (INDEPENDENT)
  4. MOLBOG, FLORITO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  5. TAN, RUBEN
    (INDEPENDENT)

COUNCILOR – MOGPOG

  1. BELISON, VRYANT RAJEHV (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  2. LACERNA, VIC (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  3. LARRAQUEL, RAYMUNDO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  4. LIMPIADA, BALDOMERO
    (INDEPENDENT)
  5. LOGDAT, RAYMUNDO
    (INDEPENDENT)
  6. LUISAGA, BELEN (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  7. LUNA, ALEXANDER SR. (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  8. MACUNAT, SAIRE (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  9. MADLA, TURING (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  10. MANGCUCANG, TRES (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  11. MANGGOL, MESING (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  12. MANOOS, MEDARDO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  13. MIRHAN, ARNEL (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  14. MOLBOG, BOYET (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  15. MOLBOG, JERRICO
    (INDEPENDENT)
  16. MOTOL, GORING (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  17. NARITO, ROBERT (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  18. OLA, MONDOY (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  19. SAN JUAN, IAN (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  20. TIU, CALIXTO
    (INDEPENDENT)

MAYOR – SANTA CRUZ

  1. MORALES, PERCIVAL (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  2. RED, WILFREDO (LP)
    (LIBERAL PARTY)

VICE-MAYOR – SANTA CRUZ

  1. LIM, ISHMAEL (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  2. MORALES, DENNIS (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)

COUNCILOR – SANTA CRUZ

  1. ALVAREZ, GLICERIO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  2. CARAAN, LEONORA (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  3. DE LA ROSA, SANCHO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  4. DY, BENITO
    (INDEPENDENT)
  5. MONTANTE, CESAR
    (INDEPENDENT)
  6. NUÑEZ, ERLANDO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  7. PALAMOS, ALEJANDRO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  8. PEÑARUBIA, MODEST
    (INDEPENDENT)
  9. PEÑAVERDE, JOSE
    (INDEPENDENT)
  10. PERILLA, MACARIO
    (INDEPENDENT)
  11. QUERUBIN, GERALD GENE (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  12. QUINDOZA, JOEY (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  13. RED, DANNY
    (INDEPENDENT)
  14. REGIO, CARLOS
    (INDEPENDENT)
  15. REJANO, EDGARDO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  16. RICAFRENTE, EDWIN
    (INDEPENDENT)
  17. VALDEVIEZO, SANTOS
    (INDEPENDENT)

MAYOR – TORRIJOS

  1. BRIONES, GIL (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  2. VILAR, ROLLY (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)

VICE-MAYOR – TORRIJOS

  1. ESTRADA, PRENY
    (INDEPENDENT)
  2. MACDON, ROBERTO (LP)
    (LIBERAL PARTY)

COUNCILOR – TORRIJOS

  1. ANDRADE, BERNARDO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  2. CONSTANTINO, BIENVENIDO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  3. DE GALICIA, RICKY (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  4. DE GUZMAN, SIEGFREDO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  5. FABRERO, NANDRO
    (INDEPENDENT)
  6. FABRERO, SABINO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  7. FATALLA, MINDA (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  8. FELLIZAR, MARIANO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  9. GRIMALDO, PABLITO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  10. GUTIERREZ, DENNIS
    (INDEPENDENT)
  11. PALMA, FLORDELIZA (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  12. PIMENTEL, ANGEL (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  13. PIZARRO,VINGAYE
    (INDEPENDENT)
  14. RECALDE, VIRGIE
    (INDEPENDENT)
  15. RED, GREGORIO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  16. REVILLA, GABRIEL
    (INDEPENDENT)
  17. ROLDAN, MONCHITO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  18. ROSALES, ALFREDO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  19. VASQUEZ, ANTONIO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  20. VILLAR, NORMA
    (INDEPENDENT)

Comments

comments