Capiz Local Candidates 2013

0
503 views

The Capiz local candidates for May 2013 elections are available here. All official candidates running for governor, vice-governor, board member (sangguniang panlalawigan member), congressman, mayor, vice-mayor, and councilor (sangguniang bayan member) are provided here for your reference.

We also provided you here mock elections for some positions for you to cast your votes.

These elections will be held in the province of Capiz for governor, board members, congressmen, mayors and councilor positions on May 13, 2013.

PROVINCIAL GOVERNOR

  1. LONGARES, JOEL (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  2. TANCO, VIC (LP)
    (LIBERAL PARTY)

PROVINCIAL VICE-GOVERNOR

  1. CONTRERAS, NONOY (LP)
    (LIBERAL PARTY)

MEMBER, SANGGUNIANG PANLALAWIGAN

FIRST DISTRICT

  1. ALBAR, RANDEE (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  2. ALMALBIS, GINGGING (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  3. BILLONES, TAWI JR. (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  4. DISTURA, TOTONG (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  5. ESCOLIN, TOTO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  6. IGNACIO, BOBBY (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  7. MAGALLANES, EDUARDO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  8. MARTIN, RICKY (LP)
    (LIBERAL PARTY)

SECOND DISTRICT

    1. ARBOLEDA, ISAIAS JR. (LP)
      (LIBERAL PARTY)
    2. ARDIVILLA, BERT GILBERT (NUP)
      (NATIONAL UNITY PARTY)
    3. ARDIVILLA, MIMI
      (INDEPENDENT)
    4. CANTILLER, BADEN (LP)
      (LIBERAL PARTY)
    5. CRUZ AM, ALDWIN (LP)
      (LIBERAL PARTY)
    6. DELOS SANTOS, BITO (NUP)
      (NATIONAL UNITY PARTY)
    7. FALCIS, TOTO ABNER (NUP)
      (NATIONAL UNITY PARTY)
    8. LAYO, JEFF (NUP)
      (NATIONAL UNITY PARTY)
    9. MARTINEZ, BULILIT (LP)
      (LIBERAL PARTY)
    10. PALOMAR, KAREN (LP)
      (LIBERAL PARTY)
    11. ROBLES, MILO (NUP)
      (NATIONAL UNITY PARTY)

MEMBER, HOUSE OF REPRESENTATIVES

FIRST DISTRICT

  1. AMOROSO, ZENON
    (INDEPENDENT)
  2. AVELINO, JOJIE (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  3. DEL ROSARIO, TONY (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  4. TINSAY, DADO
    (INDEPENDENT)

SECOND DISTRICT

    1. ANDAYA, MARY (LP)
      (LIBERAL PARTY)
    2. CASTRO, OTO (NUP)
      (NATIONAL UNITY PARTY)

MAYOR – CUARTERO

  1. CEDULLO, JEDY (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  2. MAYO, TITO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)

VICE-MAYOR – CUARTERO

  1. FLORES, ROGER (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  2. TOGOTO, DIGOL (LP)
    (LIBERAL PARTY)

COUNCILOR – CUARTERO

  1. ABELLAR, NONOY (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  2. CALLAO, EUGENIO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  3. CANDIDO, MAXIMO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  4. DEGARA, FRANCISCO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  5. FANTILAGA, ALEXANDER (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  6. FLEJOLES, MARCIAL (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  7. FLORES, ROSALIE (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  8. FRANCISCO, MELVAR (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  9. FUYONAN, NES (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  10. GABOR, RICHARD (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  11. HENDERIN, RUBEN (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  12. HIJOSA, STEVE (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  13. MALECOSIO, MYRNA (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  14. OPENIANO, JOEMARIE (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  15. PALIGUMBA, MOISES JR. (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  16. PALMES, ROZENY (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)

MAYOR – DAO

  1. ESCUTIN, BOBO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)

VICE-MAYOR – DAO

  1. ABAD, LOURD (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  2. ESLABAN, OTIC (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)

COUNCILOR – DAO

  1. ALELIGAY, BOY (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  2. BARONA, TONG-TONG (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  3. BORDA, PACIT (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  4. CLORION, MAME (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  5. COBRADOR, TESANG (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  6. DAÑOS, PANOY (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  7. ESCUTIN, BEBE (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  8. ESMEDIO, HENRY (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  9. FLORES, BOGOL (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  10. FUENTES, NENE (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  11. MAGBANUA, TUBAL (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  12. OPAÑO, BONG (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  13. PALOMO, DIDONG (LP)
    (LIBERAL PARTY)

 

 

 

 

MAYOR – DUMALAG

  1. CASTRO, ERIBERTO JR. (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  2. SALCEDO, JULIUS (LP)
    (LIBERAL PARTY)

VICE-MAYOR – DUMALAG

  1. CASTRO, LILIA (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  2. SALCEDO, JOHNNY (LP)
    (LIBERAL PARTY)

COUNCILOR – DUMALAG

  1. DERRAMAS, GILBERT (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  2. DIAZ, MERCEDITA (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  3. ETCHEN, HENRY (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  4. FADUGA, VICTORIO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  5. FAJARDO, ARNOLD (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  6. FARENAS, OSCAR (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  7. FECUNDO, CECILIO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  8. FELARCA, JOSE SONNY (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  9. FELITRO, DEMETRIO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  10. FOCBIT, KIMBOY (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  11. FRIAL, NARINA (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  12. FROFUNGA, REX
    (INDEPENDENT)
  13. FUERTE, LINA (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  14. LABORDO, NOLASCO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  15. LATOSA, TEODORICO JR. (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  16. MASANGYA, MA.JOY DIOSA
    (INDEPENDENT)
  17. OQUENDO, JOE (LP)
    (LIBERAL PARTY)

MAYOR – DUMARAO

  1. BENJAMIN, BEBOY (LP)
    (LIBERAL PARTY)

VICE-MAYOR – DUMARAO

  1. ARANCILLO, EDGARDO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  2. PAMPLONA, QUERUB (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)

COUNCILOR – DUMARAO

  1. ALTURKI, GING GING (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  2. ALVAREZ, INDAY DOLI (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  3. BASILIANO, ABNER (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  4. CALIMPONG, NOEL (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  5. DORADO, FERNANDO JR. (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  6. GUILLERMO, ABE (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  7. HACHUELA, MATEO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  8. HALLARDA, ARIEL (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  9. HARE, FORTUNATO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  10. HIÑOLA, ROLANDO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  11. JUANICO, BOOJIE (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  12. LLAMAS, ROGEL (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  13. PADERNAL, ABEL JR. (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  14. PELOBELLO, JULE (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  15. SALDO, ALEX (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  16. TANCO, VICTOR JR. (LP)
    (LIBERAL PARTY)

MAYOR – IVISAN

  1. PISUEÑA, TOTO JEROS (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  2. YAP, IPE (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)

VICE-MAYOR – IVISAN

  1. ARCIGA, TONY (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  2. MESTIDIO, MARITA (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)

COUNCILOR – IVISAN

  1. ALMODIENTE, CELIA (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  2. ANDRADA, CATALINO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  3. APRUEBO, TOTO PATO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  4. BACINILLO, JUN (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  5. CHAPMAN, AZUCENA (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  6. GIALEN, MARIKYAT (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  7. GICANO, AMY (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  8. LIEGO, NENE (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  9. LOBERES, REY (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  10. MUÑOZ, BOBOT (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  11. SALGADO, HOMER (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  12. SAN ANTONIO, CATHY (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  13. UGAS, DAGOY (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  14. UNASIN, RAMY (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  15. UNTAYAO, PAENG (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  16. YAP, NONOY (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)

MAYOR – JAMINDAN

  1. CUSAY, ILDEFONSO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  2. JINON, ETHEL (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)

VICE-MAYOR – JAMINDAN

  1. GARCIA, CHUCHILINE (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  2. MONTORIO, SAMSON (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)

COUNCILOR – JAMINDAN

  1. FLORENTINO, GERARDO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  2. LAURINO, NORBERTO JR. (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  3. LEONOR, ROY (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  4. LOPEZ, FEDERICO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  5. LUCES, RICHARD (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  6. MOISES, MA. TINNETH (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  7. OROCIO, TRES (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  8. PROTACIO, ALEJANDRO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  9. VALDEMAR, MAC ARTUR (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  10. VALZADO, CYRIL (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  11. VESTIDAS, ARAN (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  12. VIGO, GABRIEL SR. (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  13. VIGO, STEB ROMAR (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  14. VILLASIS, PATI (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  15. VILLEZA, ALON (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)

MAYOR – MA-AYON

  1. BARRUELA, BILLY
    (INDEPENDENT)
  2. BORRES, PEDOT (LP)
    (LIBERAL PARTY)

VICE-MAYOR – MA-AYON

  1. APOLINARIO, TAMBOL (LP)
    (LIBERAL PARTY)

COUNCILOR – MA-AYON

  1. COMBATE, BEBING
    (INDEPENDENT)
  2. CONTRERAS, RENE (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  3. DERRAMAS, EL (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  4. DIAZ, CORA (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  5. DORDAS, ELMER (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  6. DORDAS, EN-EN (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  7. DUEÑAS, SYVIL GRACE (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  8. DUMANGON, EPI
    (INDEPENDENT)
  9. DURONIO, WILDIE (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  10. ORENDEZ, BOY (LP)
    (LIBERAL PARTY)

MAYOR – MAMBUSAO

  1. LABAO, JUN (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  2. LACORTE, EDITO
    (INDEPENDENT)
  3. MARTINEZ-MARTELINO, SHARON(LP)
    (LIBERAL PARTY)
  4. TUPAZ, MARLON
    (INDEPENDENT)

VICE-MAYOR – MAMBUSAO

  1. ALBA, JOE (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  2. NAVARRA, DOROTHY (LP)
    (LIBERAL PARTY)

COUNCILOR – MAMBUSAO

  1. ALAYON, DOMINGO
    (INDEPENDENT)
  2. APOSTOL, MARIA DEE (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  3. AREVALO, NONOY (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  4. BAYOT-UY, NENE DORS (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  5. BUENAVISTA, BEBOT (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  6. CORCINO, ANTHONY (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  7. HO, JUANITO
    (INDEPENDENT)
  8. KAPUNAN, TOTO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  9. LAZONA, NOEL (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  10. LEAL, FRED (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  11. LEAL, LUZVIMINDA (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  12. LERONA, ROQUE (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  13. LOPEZ, TEODORO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  14. LUCHING, JUAN
    (INDEPENDENT)
  15. LUSANTA, LEOPOLDO
    (INDEPENDENT)
  16. MARTINEZ, BASIL (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  17. MARTINEZ, NENENG (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  18. MOISES, REY (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  19. RIVAS, SANTIAGA (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  20. TUPAZ, ED (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)

MAYOR – PANAY

  1. BERMEJO, DANTE (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  2. BESA, SONNY (LP)
    (LIBERAL PARTY)

VICE-MAYOR – PANAY

  1. BERMEJO, AMY ASIS (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  2. BERNAS, DIUTAY (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)

COUNCILOR – PANAY

  1. ARCHES, JOJO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  2. BALATAYO, BOBOY (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  3. BALDERAMA, JOJO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  4. BARIA, LITO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  5. BAYDO, DANNY (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  6. BENLIRO, NONOY EDWIN (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  7. BERMEJO, ALLAN (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  8. BERNALES, PANOY (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  9. BESANA, ROMING (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  10. BESANA, RUDY (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  11. BIGCAS, ALEX (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  12. BUARON, NONOY
    (INDEPENDENT)
  13. BURGOS, OTAY (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  14. CONTRERAS, COLAI (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  15. DESLATE, NENENG LEOBETH (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  16. MEJIA, JOJO BALGOS (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  17. NOLASCO, BLAS (LP)
    (LIBERAL PARTY)

MAYOR – PANITAN

  1. DELLOTA, TOTO GREG (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  2. DERRAMAS, TOTO ROSO (LP)
    (LIBERAL PARTY)

VICE-MAYOR – PANITAN

  1. BELO, KIT (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  2. DIAZ, SYMOR (LP)
    (LIBERAL PARTY)

COUNCILOR – PANITAN

  1. ARAQUE, KADO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  2. BAUSON, DAVID FELIX (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  3. BERMEJO, ATELA
    (INDEPENDENT)
  4. BITO-ON, JOSEPHINE (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  5. CALDEO, JED (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  6. DADIVAS, EDGARDO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  7. DARADAR, NONATO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  8. DEGOMA, JEROME (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  9. DELFIN, CERON (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  10. DELFIN, NONONG INTIK (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  11. DEOCAMPO-AMPONIN, LALA (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  12. DIOCERA, MENDOT (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  13. DORADO, BOY (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  14. DURAN, VICENTE III (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  15. FENOLAN, FRANK (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  16. LUCIS, JO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  17. RAYNALDO, PETER III (LP)
    (LIBERAL PARTY)

MAYOR – PILAR

  1. PATRICIO, GIDEON IKE (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  2. PATRICIO, ROGER (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)

VICE-MAYOR – PILAR

  1. PATRICIO, RUBY (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  2. PEREZ, ARNOLD (LP)
    (LIBERAL PARTY)

COUNCILOR – PILAR

  1. ALCAZAR, NOEL (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  2. ALFARO, ANGELA JOY (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  3. ALTABANO, NEIL (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  4. BADANA, ZALDY (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  5. BADIANG, VIRGILIO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  6. BEDEO, PAQUITO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  7. BONILLA, NORBERTO JR. (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  8. BUENDIA, FERNANDO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  9. CANTILLER, DOUJIE JACK (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  10. DELAMIDE, GUICIARDINI (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  11. DICHOSA, ARIEL (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  12. GELLADA-VITERBO, HONEY (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  13. IGLESIAS, TRINIDAD
    (INDEPENDENT)
  14. OBLIGAR, RAYMUNDO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  15. PASTRANA, FERNANDO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  16. PATRICIO, MITCH (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  17. PATRICIO, SANONG (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  18. VILLARIEZ, LOPE
    (INDEPENDENT)

MAYOR – PONTEVEDRA

  1. CONTRERAS, STEVE (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  2. CORTES, DODOY ELMER (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)

VICE-MAYOR – PONTEVEDRA

  1. DUMAPIG, MOISES (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  2. OQUENDO, JUNJUN (LP)
    (LIBERAL PARTY)

COUNCILOR – PONTEVEDRA

  1. ALMEIDA, KLING (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  2. AVELINO, BONG (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  3. AVELINO, EDMUND (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  4. BELDIA, DITAS (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  5. BENEDICTO, JEMELO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  6. BLASURCA, BOY (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  7. BOLUSO, RICKY (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  8. CATALAN, ALLAN (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  9. DADIVAS, MELAY (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  10. DANGAN, TOTO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  11. DAYNOLO, VIVIAN (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  12. DUMAPIG, YOYO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  13. ESTERBAN, DONALD JR. (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  14. SALCEDO, DODONG JR. (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  15. TUMLOS, JUNIOR
    (INDEPENDENT)

MAYOR – PRESIDENT ROXAS

  1. BUENAFE, MEDEL (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  2. LOCSIN, RAYMUND (LP)
    (LIBERAL PARTY)

VICE-MAYOR – PRESIDENT ROXAS

  1. ALFARO, NONOY EDVIL (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  2. CATALAN, JULY
    (INDEPENDENT)
  3. GOLERO, DODOY (LP)
    (LIBERAL PARTY)

COUNCILOR – PRESIDENT ROXAS

  1. ACABAL, NEKNEK (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  2. ALBAÑA, ALAN
    (INDEPENDENT)
  3. ASIS, BOTOY (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  4. AVELINO, BRYAN (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  5. BADANA, VINCENT (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  6. BALTAR, RICHARD (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  7. BELDIA, NEL (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  8. BELTRAN, JUNNEL (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  9. BUCAYAN, ALBERTO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  10. BURGOS, SANTIAGO
    (INDEPENDENT)
  11. CIUDAD, ARNEL (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  12. DELA CRUZ, NONONG (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  13. DIOSABAN, DANILO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  14. GARRA, LUIS (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  15. LORETIZO, BERNARDO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  16. OCTAVIO, NENITA
    (INDEPENDENT)
  17. ORTENCIO, S.B.O (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  18. POSADAS, TOPE (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  19. TUPAS, TONET (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)

MAYOR – ROXAS CITY

  1. BERMEJO, VIC (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  2. CELINO, ANGEL ALAN (LP)
    (LIBERAL PARTY)

VICE-MAYOR – ROXAS CITY

  1. ACAT, GANI
    (INDEPENDENT)
  2. BARRIOS, DOC PEPING
    (INDEPENDENT)
  3. DADIVAS, RONNIE (LP)
    (LIBERAL PARTY)

COUNCILOR – ROXAS CITY

  1. ABELA, JUDGE JULIUS (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  2. ACERVO, WILSON SR. (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  3. AGDALIPE, JOE (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  4. ALBAR, MONCHIT (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  5. ALTOBANO, TOTO DENNIS (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  6. ANISCO, NENE JENIFFER (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  7. ARCENAS, GREG (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  8. BALGOS, CORA (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  9. BELONIO, DOMING
    (INDEPENDENT)
  10. DEL ROSARIO, POWELL (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  11. IGNACIO, INDAY TRINA (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  12. LIM, LIN-LIN (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  13. MAGALLANES, JOHNNY (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  14. POTATO, ALBERT GARY (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  15. SICAD, NONOY ERWIN (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  16. VITERBO, MATTY (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  17. YAP, DOC CESAR (LP)
    (LIBERAL PARTY)

MAYOR – SAPI-AN

  1. BIÑAS, IKE (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  2. ORILLOS, JULIUS (LP)
    (LIBERAL PARTY)

VICE-MAYOR – SAPI-AN

  1. OBORDO, DODOY (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  2. ODRUNIA, RALPH (LP)
    (LIBERAL PARTY)

COUNCILOR – SAPI-AN

  1. BAGUIO, BUGS (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  2. BAYOG, SANTI (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  3. CABERTE, LARA (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  4. CORDERO, MARBEN (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  5. DELA TORRE, DEXTER (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  6. GALLARDO, NONOY (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  7. GARCIA, BONNA
    (INDEPENDENT)
  8. HERRERA, ZOE FRANCISCO III
    (INDEPENDENT)
  9. HONRADO, NONOYLOU (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  10. MARTINEZ, WALLY (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  11. OBLIGAR, REDENTOR (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  12. OCHON, NIDS (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  13. OLOROSO, DODOY (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  14. PADASAS, BOBONG (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  15. TAMAYO, TABAGAK (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  16. TAMAYO, ZALDY (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  17. VILLANUEVA, SERGE (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  18. VISTA, ELAINE (LP)
    (LIBERAL PARTY)

MAYOR – SIGMA

  1. ANDAYA, CHRIS (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  2. JAVILLO, TOTO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)

VICE-MAYOR – SIGMA

  1. ALAYON, STEPHEN (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  2. REYES, HENRY (LP)
    (LIBERAL PARTY)

COUNCILOR – SIGMA

  1. ADRIAS, PITO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  2. AGUANTA, MINDA (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  3. ALAYON, CRISPIN (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  4. AZARCON, ALLAN PETER (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  5. BIDIONES, PITS (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  6. COMPUESTO, JOEL (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  7. DE JUAN, OCA (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  8. GACER, ANGIE (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  9. GALLARDO, TOTO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  10. GERMINAL, EMOGEN (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  11. GREGORIO, TOR (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  12. JARJI, KANA (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  13. LAGULAY, THOMAS (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  14. LAJO, JAMES (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  15. ORILLANES, STEPHEN (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  16. QUIRAO, BETTY (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  17. SIMON, RUDY
    (INDEPENDENT)

MAYOR – TAPAZ

  1. EXMUNDO, BOY (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  2. GARDOSE, ROSE (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)

VICE-MAYOR – TAPAZ

  1. GARDOSE, BOB (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  2. GIMENO, NET (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)

COUNCILOR – TAPAZ

  1. BELLO, TATA (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  2. CARTAGENA, RODEL (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  3. FALSIS, RUSKIN (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  4. FARINAS, IBONG (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  5. GABUCAY, INDAY (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  6. GADONG, LORETO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  7. GARBO, TEOD (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  8. GARDOSE, MA. FE (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  9. GERVERO, SANDRA (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  10. GIALOGO, EDGARDO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  11. GIMENO, JOEMARIE (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  12. GLORIA, TOTO ARTHUR (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  13. GLUMALID, MEDYO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  14. JIMENEZ, BONG BONG (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  15. PIO, ENAN (LP)
    (LIBERAL PARTY)

Comments

comments