Saturday, May 30, 2020

Agusan Del Sur Local Candidates 2013

Must Read

WINNERS: Tawi-Tawi Local Elections 2016 Results

Here are the winners of Tawi-Tawi local elections 2016. The official tally and results of the local government elections...

WINNERS: Sulu Local Elections 2016 Results

Here are the winners of Sulu local elections 2016. The official tally and results of the local government elections...

WINNERS: Lanao del Sur Local Elections 2016 Results

Here are the winners of Lanao del Sur local elections 2016. The official tally and results of the local...

The Agusan Del Sur local candidates for May 2013 elections are available here. All official candidates running for governor, vice-governor, board member (sangguniang panlalawigan member), congressman, mayor, vice-mayor, and councilor (sangguniang bayan member) are provided here for your reference.

We also provided you here mock elections for some positions for you to cast your votes.

These elections will be held in the province of Agusan Del Sur for governor, board members, congressmen, mayors and councilor positions on May 13, 2013.

PROVINCIAL GOVERNOR

  1. CEBUALA, BEN
    (INDEPENDENT)
  2. OTERO, DICKENS (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  3. PLAZA, EDDIEBONG (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)

PROVINCIAL VICE-GOVERNOR

  1. CANE, SANTIAGO JR. (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  2. PLAZA, MARIANO
    (INDEPENDENT)
  3. PLAZA, VICTOR (NPC)
    (NATIONALIST PEOPLES’ COALITION)

MEMBER, SANGGUNIANG PANLALAWIGAN

FIRST DISTRICT

  1. ANDAYA, BHEN (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  2. BASCUG, ALFELITO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  3. BASTARECHE, TOTO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  4. CAMPOS, AIDA (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  5. CEBALLOS, GINA (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  6. CORTEZ, JOCELYN (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  7. CORVERA, NESTOR (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  8. GAVIA, ADRING (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  9. GERONA, SUSAN (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  10. LALISAN, TOTO (LP)
    (LIBERAL PARTY)

SECOND DISTRICT

    1. BALMADRES, BANOY (UNA)
      (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
    2. BARRIOS, MEL
      (INDEPENDENT)
    3. COGUIT, ROSIE (NPC)
      (NATIONALIST PEOPLES’ COALITION)
    4. CORNELL, AISHA (NPC)
      (NATIONALIST PEOPLES’ COALITION)
    5. DEL ROSARIO, KLENG (NUP)
      (NATIONAL UNITY PARTY)
    6. DEMEGILLO, EDWIN (NUP)
      (NATIONAL UNITY PARTY)
    7. ELORDE, GILBERT (NUP)
      (NATIONAL UNITY PARTY)
    8. MELLANA, EDWARD (NUP)
      (NATIONAL UNITY PARTY)
    9. PRADO, BOY (LP)
      (LIBERAL PARTY)
    10. PROCHINA, TIMOTEO (LP)
      (LIBERAL PARTY)
    11. TORTOR, SAMUEL (NUP)
      (NATIONAL UNITY PARTY)

MEMBER, HOUSE OF REPRESENTATIVES

FIRST DISTRICT

  1. AQUINO, BOB (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  2. PLAZA, TINA (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)

SECOND DISTRICT

    1. MELLANA, BEBS (NUP)
      (NATIONAL UNITY PARTY)
    2. PLAZA, OMPONG (NPC)
      (NATIONALIST PEOPLES’ COALITION)

MAYOR – BAYUGAN CITY

  1. ASIS, BOBONG (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  2. YAP, CELESTINO (LP)
    (LIBERAL PARTY)

VICE-MAYOR – BAYUGAN CITY

  1. ANGGAYONG, CHARLES (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  2. BAÑOSIA, FERDINAND MARCUS (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  3. EFREN, GENESIS SR. (MKB)
    (MAKABAYANG KOALISYON NG MAMAMAYAN)

COUNCILOR – BAYUGAN CITY

  1. ALBARICO, ARNOLD (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  2. ALONDE, PEDOT (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  3. ASIS, KIRK (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  4. CABACTULAN, BOY (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  5. CAMPOS, AL (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  6. CASINILLO, OCA OSCAR
    (INDEPENDENT)
  7. COGOLLODO, ALLAN (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  8. CORTEZ, JUVY (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  9. DIMSON, ALMAR (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  10. EBARLE, FERDINAND (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  11. ENCENDENCIA, HENRY (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  12. ESTUYA, JEREMIAS (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  13. GETES, VIRGIL
    (INDEPENDENT)
  14. HINLO, EDDIE (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  15. HONCULADA, GILBERT (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  16. LAUZON, DODONG (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  17. PARAISO, ROMAN (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  18. PAWAY, FORTUNATO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  19. ROJAS, JULIET (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  20. SALAZAR, CHARLES (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  21. SEVILLA, ORLANDO SR. (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  22. SULARTE, CARDINAL EMMANUEL
    (INDEPENDENT)
  23. TEPAN, MANUEL (LP)
    (LIBERAL PARTY)

MAYOR – BUNAWAN

  1. BARCENA, BOBOT (NPC)
    (NATIONALIST PEOPLES’ COALITION)
  2. ELORDE, EDWIN (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)

VICE-MAYOR – BUNAWAN

  1. ELORDE, SYLVIA (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  2. HEJE, JUN (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)

COUNCILOR – BUNAWAN

  1. ACASIO, EDEN (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  2. AMADOR, JING (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  3. AMADOR, NILO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  4. BAJAO, DODONG (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  5. BARRIOS, SONNY
    (INDEPENDENT)
  6. BILLEDO, RAMON (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  7. CANOY, BONJING (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  8. DIQUE, CIPRIANO JR. (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  9. DOMINGO, BLESSIE (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  10. GALENDEZ, ROGELIO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  11. JAINAR, JANNES (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  12. MIQUE, MARVIN (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  13. MODAY, GLENN (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  14. NUER, RONALD (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  15. PRADO, BIMBO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  16. PUSPUS, DATU
    (INDEPENDENT)
  17. SENTONES, TELONG (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  18. VILLANUEVA, TOTO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)

MAYOR – ESPERANZA

  1. MANPATILAN, DEO SR. (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  2. RARA, PE (LP)
    (LIBERAL PARTY)

VICE-MAYOR – ESPERANZA

  1. ESCRIN, WILLIAM (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  2. LAYUGAN, POL (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)

COUNCILOR – ESPERANZA

  1. AMBRAY, CA (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  2. AMOR, MASTER (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  3. BAGSICAN, MASTER TIDDY
    (INDEPENDENT)
  4. BAGTILAY, DANY (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  5. BATOY, ELVIE (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  6. CABACTULAN, PASTOR (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  7. CERVANTES, JOEL (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  8. CUSTODIO, BONDOC (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  9. HURBODA, TATAY
    (INDEPENDENT)
  10. JAYPE, RITA (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  11. LIGCUBAN, INDAY (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  12. LIGCUBAN, TOTO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  13. MANPATILAN, JERRY (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  14. PAGALAN, LOLOY (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  15. POTANE, COLS (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  16. QUINTO, BAROK (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  17. SIOHAN, ERIC (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  18. SUNJAY, BEN (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)

MAYOR – LA PAZ

  1. LIM, AMBROSIO (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)
  2. MUÑEZ, RENE (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  3. TORRALBA, JT (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)

VICE-MAYOR – LA PAZ

  1. FUENTESPINA, ROSALIE (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  2. JUSTO, ALBERT (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  3. PENDON, FREDDIE (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)

COUNCILOR – LA PAZ

  1. BADA, ANSELMO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  2. BENEMERITO, FELICIANO JR.
    (INDEPENDENT)
  3. BULORON, TOTOY (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)
  4. BUYANTE, BEBOT (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)
  5. CALDERON, DOMINADOR (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  6. CARMONA, INDAY (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  7. CASTRO, RUBEN (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)
  8. COGUIT, PAINTER (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  9. ESCRIBIR, PERLA (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  10. GOMEZ, ELY (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)
  11. GOMEZ, LEO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  12. GONZALES, JOAN (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)
  13. HAVANA, JERRY
    (INDEPENDENT)
  14. JUMONONG, JUANITO JR. (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)
  15. LIM, ALLAN (NP)
    (NACIONALISTA PARTY)
  16. MERCADO, LEONARDO (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  17. MERCADO, MASTER
    (INDEPENDENT)
  18. MUAÑA, TATA (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  19. NAPOCO, RAUL (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  20. OTAZA, ROEL
    (INDEPENDENT)
  21. PELAYO, WING (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  22. ROSAS, ROLLY (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  23. SALAS, BENJIE (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  24. SERGIO, ROLANDO (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  25. TORRALBA, OWEN (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  26. URDANILLA, JULIE (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  27. VERGIN, CARLO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)

MAYOR – LORETO

  1. LABRADORES, ANGIE (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  2. LEGASPI, JOY (NPC)
    (NATIONALIST PEOPLES’ COALITION)
  3. OTAZA, DAR (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)

VICE-MAYOR – LORETO

  1. ANGWAS, JUN
    (INDEPENDENT)
  2. LOZADA, JUN (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  3. MAGADAN, YM (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  4. VARGAS, DODONG
    (INDEPENDENT)

COUNCILOR – LORETO

  1. AGOC, AURING (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  2. ALONZO, PABS
    (INDEPENDENT)
  3. ANGWAS, RICKY
    (INDEPENDENT)
  4. BALINTOS, MAX
    (INDEPENDENT)
  5. BANCAL, BEBING (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  6. CAALIM, DODONG
    (INDEPENDENT)
  7. CANACIO, TOR (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  8. DADAY, INDAY (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  9. DAGUPLO, INDAY
    (INDEPENDENT)
  10. DETALO, JONJON (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  11. DOLORES, NANDO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  12. ESPAÑA, NES (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  13. GUIRAL, DANNY (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  14. INGKING, PEDRING (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  15. IRISARI, BOBONG
    (INDEPENDENT)
  16. JABAGAT, DODONG (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  17. JULAO, BOBONG
    (INDEPENDENT)
  18. LAGRADA, VENUS
    (INDEPENDENT)
  19. MAGADAN, APING (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  20. MAGADAN, OFEL
    (INDEPENDENT)
  21. MARIANO, TOTONG
    (INDEPENDENT)
  22. MATULA, EDDIEBOY (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  23. MONTES, LIZA
    (INDEPENDENT)
  24. NUÑEZ, TATA (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  25. PLAZA, JO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  26. PUIG, NONO (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  27. RAMILO, DODONG (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  28. REYES, RR (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  29. REYES, TATA (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)

MAYOR – PROSPERIDAD

  1. FLORES, SID JUN
    (INDEPENDENT)
  2. MAGDAMIT, ALBIN (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  3. MATURAN, TONY (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  4. TEPOSO, MADS
    (INDEPENDENT)

VICE-MAYOR – PROSPERIDAD

  1. MANGADLAO, EDWIN (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  2. MELLANA, ERIC (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)

COUNCILOR – PROSPERIDAD

  1. AJENGA, LORD LOWELL
    (INDEPENDENT)
  2. ALINAS, TATA (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  3. AQUINO, FRANK (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  4. CHUA, ZALDY (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  5. DEMECILLO, ALICIA (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  6. FERNANDEZ, LINA (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  7. GALDIANO, DONATO JR. (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  8. GAVINO, DIORIC
    (INDEPENDENT)
  9. GIMOTO, NARCISA (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  10. MABRAS, JUN (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  11. MANCIA, REBECCA (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  12. MATURAN, LEONILA (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  13. PASA, DOY (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  14. ROMERO, FRAGEN
    (INDEPENDENT)
  15. RONQUILLO, VICVIC (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  16. ROYO, CARLOS JR. (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  17. TAGARAO, DODONG (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  18. TANTUAN, BOY
    (INDEPENDENT)
  19. TUMULAK, RICHEL (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)

MAYOR – ROSARIO

  1. CUYOS, JOSE SR. (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  2. FORTICH, JOEL (NPC)
    (NATIONALIST PEOPLES’ COALITION)

VICE-MAYOR – ROSARIO

  1. CHUA, JULIE (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  2. GO, BOY
    (INDEPENDENT)

COUNCILOR – ROSARIO

  1. AFDAL, ATOY
    (INDEPENDENT)
  2. BIÑAS, JOSIE (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  3. BRIONES, JOY (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  4. BUCOD, ERNESTO (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  5. BUNILLA, JOSE (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  6. CUYOS, JUVY (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  7. FUENTES, BEBOT (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  8. FUENTES, REX (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  9. HAMBALA, ARMANDO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  10. MONDEJAR, ROLAND (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  11. OCITE, COLDO
    (INDEPENDENT)
  12. PLAZA, FRANK (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  13. QUICOS, INDAY (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  14. QUINTANA, FERDINAND
    (INDEPENDENT)
  15. RODRIGO, HARRY (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  16. SANCHEZ, ALVIN (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  17. SUAYBAGUIO, RUBEN (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)

MAYOR – SAN FRANCISCO

  1. DE ASIS, JENNY (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  2. URSOS, BERNARDINO (NPC)
    (NATIONALIST PEOPLES’ COALITION)

VICE-MAYOR – SAN FRANCISCO

  1. ANANORIA, AGUSANI (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  2. BALMADRES, TATA (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)

COUNCILOR – SAN FRANCISCO

  1. ABELITA, JESSIE (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  2. ANANORIA, ARAMIS (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  3. BACERA, DELILAH (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  4. BANDONG, RESTIE (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  5. CERNA, BUDOY (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  6. DAYONDON, GENDEN (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  7. DE LEON, LERRIZA (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  8. DINGDING, CINO (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  9. ELLORIMO, ROMEL (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  10. ESPESO, FELIX (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  11. MAUPOY, RAY
    (INDEPENDENT)
  12. MIOLATA, DOMING (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  13. MUANAG, RYAN (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  14. PALABRICA, ARTH (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  15. RANOCO, ALEX (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  16. RANOCO, RODELITO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  17. TULIO, RENY (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)

MAYOR – SAN LUIS

  1. CORVERA, RONALD (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  2. MINGLANA, JINNY (LP)
    (LIBERAL PARTY)

VICE-MAYOR – SAN LUIS

  1. CHUA, JOSE (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  2. CULLANTES, NOLI (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  3. YECYEC, LOUIE LANI
    (INDEPENDENT)

COUNCILOR – SAN LUIS

  1. ACEDO, RYAN (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  2. AZARCON, MILA (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  3. BADA, JOSELITO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  4. CHUA, WAWA (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  5. CULLANTES, BEBOT (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  6. GOLORAN, EDGARDO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  7. GUZON, ROGER (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  8. KOLAR, PREGY (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  9. MADANLO, LEONARDO
    (INDEPENDENT)
  10. MORDENO, BOBET (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  11. PETEILAN, ATING (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  12. PRECIOSO, VICTOR (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  13. RETIZA, EVELYN (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  14. RIVERA, DATING (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  15. YECYEC, ANABEL (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  16. YECYEC, ELY (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)

MAYOR – SANTA JOSEFA

  1. OTERO, JECK-JECK (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  2. PLAZA, GLEN (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)

VICE-MAYOR – SANTA JOSEFA

  1. CAGUIAT, MON MON (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  2. PLAZA, BELEN (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)

COUNCILOR – SANTA JOSEFA

  1. AGA, NICANDRO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  2. BANGERO, INDAY SAR (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  3. BITANG, HERMES (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  4. CASIRO, ORLY (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  5. CASTOR, DANTE (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  6. EVANGELIO, NONOY (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  7. GUMBAN, EDELBERTO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  8. LAGONERO, JONATHAN (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  9. LANGUB, NENING (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  10. LICATAN, EDUARDO JR. (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  11. MORGIA, EPIN (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  12. PALLADO, NOEL (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  13. PLAZA, BOBONG (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  14. PLAZA, RENE (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  15. QUIJADA, REYNALDO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  16. SALISE, DAX FERNAN (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)

MAYOR – SIBAGAT

  1. DELA TORRE, ROMEO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  2. LAMANILAO, THELMA (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)

VICE-MAYOR – SIBAGAT

  1. LAÑAS, ALLAN (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  2. MACABANGEN, ALEJA (LP)
    (LIBERAL PARTY)

COUNCILOR – SIBAGAT

  1. ACERO, CELSO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  2. BADAJOS, EPHRAIM SR. (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  3. BENIGIAN, MARDOVIC (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  4. BUAG, ROLANDO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  5. CHEE, DONGKING (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  6. CULTURA, ROY (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  7. GALO, BERNIE (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  8. GO, EMMANUEL
    (INDEPENDENT)
  9. HAYAHAY, MALDO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  10. MABASLE, FELIPE (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  11. MASAGCA, EDDIE (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  12. SABELLANO, VICTOR (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  13. VALENCIA, RODOLFO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  14. VILLARIVERA, DADO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)

 

 

 

MAYOR – TALACOGON

  1. DAHONOS, VICTOR (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  2. GOYO, ARCELITO (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  3. MASENDO, JESRYL (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)

VICE-MAYOR – TALACOGON

  1. ARPILLEDA, ENGINEER JAKE (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  2. BOSQUE, RODOLFO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  3. GOLORAN, AMIE (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)

COUNCILOR – TALACOGON

  1. ALBA, ROSITA (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  2. ANOBA, MA. THERESA (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  3. BALINTON, THOMAS (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  4. CASTROMAYOR, EDWIN (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  5. CURATO, CONSOL (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  6. DEMEGILLO, MELCHOR (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  7. FLOREN, RENE (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  8. GABALES, NESTOR
    (INDEPENDENT)
  9. GARDE, NONOY (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  10. GOLORAN, RODOLFO (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  11. GUERRERO, BOY (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  12. LEGASPI, LOLOY (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  13. MAGSIGAY, GLECERIO (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  14. MALIGSA, RENATO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  15. MARTINSEN, JECKJECK (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  16. MEDRANO, ANTONIO (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  17. MONDEJAR, NESTOR (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  18. OTAZA, RODOLFO (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  19. PALACIO, NICOLAS (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  20. PANTILGAN, LEOPOLDO (LP)
    (LIBERAL PARTY)
  21. PATETE, JESUS (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  22. PLAZA, IKE
    (INDEPENDENT)
  23. PUGAHAN, REY IAN (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  24. QUITORIANO, TEOTIMO (UNA)
    (UNITED NATIONALIST ALLIANCE)
  25. ROCERO, REY (NUP)
    (NATIONAL UNITY PARTY)
  26. SATURION, DAVID (LP)
    (LIBERAL PARTY)

Comments

comments

- Advertisement -
- Advertisement -

Latest News

WINNERS: Sulu Local Elections 2016 Results

Here are the winners of Sulu local elections 2016. The official tally and results of the local government elections held across the province of...

WINNERS: Lanao del Sur Local Elections 2016 Results

Here are the winners of Lanao del Sur local elections 2016. The official tally and results of the local government elections held across the...

WINNERS: Maguindanao Local Elections 2016 Results

Here are the winners of Maguindanao local elections 2016. The official tally and results of the local government elections held across the province of...

WINNERS: Basilan Local Elections 2016 Results

Here are the winners of Basilan local elections 2016. The official tally and results of the local government elections held across the province of...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -

Comments

comments

Pin It on Pinterest

Shares
Share This